Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  funlovindi1's Rating My Rating
1
The Green Mile 1999,  R)
2
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
3
Mighty Joe Young 1998,  PG)
4
Rain Man 1988,  R)
5
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) ,  G)
6
Lethal Weapon 2 1989,  R)
7
Ladder 49 2004,  PG-13)
8
Enemy of the State 1998,  R)
9
Lethal Weapon 3 1992,  R)
10
Analyze That 2002,  R)
11
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
12
Flashdance 1983,  R)
13
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
14
Walking Tall 2004,  PG-13)
15
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
16
You Got Served 2004,  PG-13)
17
Charlotte's Web 2006,  G)
18
City of Angels 1998,  PG-13)
19
Turner and Hooch 1989,  PG)
20
Footloose 1984,  PG)
21
Brother Bear 2003,  G)
22
The Godfather, Part II 1974,  R)
23
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
24
Lethal Weapon 1987,  R)
25
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
26
Gone in 60 Seconds 1974,  PG)
27
The Hunt for Red October 1990,  PG)
28
Beverly Hills Cop 1984,  R)
29
Bring It On Again 2004,  PG-13)
30
Air Bud 1997,  PG)
31
Phone Booth 2003,  R)
32
Coach Carter 2005,  PG-13)
33
Schindler's List 1993,  R)
34
Face/Off 1997,  R)
35
The Blues Brothers 1980,  R)
36
Lake Placid 1999,  R)
37
Super Troopers 2002,  R)
38
The Bodyguard 1992,  R)
39
Black Beauty 1994,  G)
40
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
41
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
42
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
43
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
44
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
45
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
46
Anaconda 1997,  PG-13)
47
Saving Private Ryan 1998,  R)
48
Die Hard 1988,  R)
49
The Lion King 1994,  G)
50
Top Gun 1986,  PG)
51
The Longest Yard 2005,  PG-13)
52
Sin City 2005,  R)
53
48 HRS 1982,  R)
54
D2: The Mighty Ducks 1994,  PG)
55
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
56
Road to Perdition 2002,  R)
57
Deep Blue Sea 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments