My Favorite Movies


  fungirot's Rating My Rating
1
Apocalypse Now 1979,  R)
2
Daai chek liu (Running on Karma) (An Intelligent Muscle Man) 2003,  Unrated)
3
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
4
Wong gok hak yau (One Night in Mongkok) 2004,  Unrated)
5
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
The Last Man on Earth
Best adaption of 'I Am Legend'. Vincent Price was awesome.
6
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
7
The Return of the Living Dead 1985,  R)
8
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) 1993,  Unrated)
9
Die Hard 1988,  R)
10
Videodrome 1983,  R)
11
Night of the Living Dead 1990,  R)
12
Aliens 1986,  R)
13
Full Metal Jacket 1987,  R)
14
Evil Dead 2 1987,  R)
15
Platoon 1986,  R)
16
A Clockwork Orange 1971,  R)
17
Catch-22 1970,  R)
18
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film 2000,  R)
19
Addicted 2002,  Unrated)
20
Breakfast of Champions 1999,  R)
21
eXistenZ 1999,  R)
22
Mulgogijari (Pisces) 2001,  Unrated)
23
RoboCop 1987,  R)
24
Taxi Driver 1976,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments