Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fulson1's Rating My Rating
1
Coming to America 1988,  R)
2
Garden State 2004,  R)
Garden State
one of my favorite movies.. dialogue in this movie is fantastic
3
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
One of my top 10 favorite movies. I often tell people that the imagery in this movie is exactly how I dream... it's all like a moving painting. I relate alot to the story and find this movie irresistible.
4
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
I'm a romantic at heart and I love Brad Pitt. Put those 2 together and you have Legends Of The Fall
5
Interview with the Vampire 1994,  R)
6
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
8
Belly 1998,  R)
9
Menace II Society 1993,  R)
10
Groundhog Day 1993,  PG)
11
The Ladykillers 2004,  R)
12
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
13
Little Women 1994,  PG)
14
The Wiz 1978,  G)
15
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
16
Jason's Lyric 1994,  R)
17
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
18
Sexaholix: A Love Story 2002,  Unrated)
19
Martin Lawrence - You So Crazy 1994,  R)
20
Martin Lawrence Live - Runteldat 2003,  R)
21
Coneheads 1993,  PG)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
23
The People Under The Stairs 1991,  R)
24
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
25
Swingers 1996,  R)
26
Half Baked 1998,  R)
27
Pootie Tang 2001,  PG-13)
28
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
29
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
30
Six Degrees of Separation 1993,  R)
31
She-Devil 1989,  PG-13)
32
Hollywood Shuffle 1987,  R)
33
The Five Heartbeats 1991,  R)
34
The Inkwell 1994,  R)
35
The Mirror Has Two Faces 1996,  PG-13)
36
The Last Dragon 1985,  PG-13)
37
Mi Vida Loca (My Crazy Life) 1993,  R)
38
Addams Family Values 1993,  PG-13)
Addams Family Values
cult classic
39
The Feast of All Saints 2001,  R)
The Feast of All Saints
Magloire Dazincourt, the owner of Bontemps, the largest sugar plantation of the entire South, asks his favorite cousin, Philippe Ferronaire, to marry his daughter Aglae Dazincourt and take over most of its management and family, including his colored mistress Cecile Ste. Marie, for whom he has a cottage build in New Orleans. When Magloire dies, Philippe becomes her lover and the father -not in law- of her son Marcel, named after his own father though, and promises her to get the boy educated in racially egalitarian Paris from age 18. However while still living in the decadent creole society in New Orleans, Marcel Ste. Marie gets in touch trough a colored carpenter with both his white and black roots, both of which bloodlines suffered greatly in the bloody racial civil wars on Haiti, a subject the American society refuses to deal with publicly, and the more people he gets to know or hears their past, the more he gets aware of social and racial matters. Then his father Philippe gets in grave financial problems and decides to marry off his daughter to the son of a black businessman while committing the dreadfully disappointed Marcel to a two year training as local undertaker...(imbd)
40
Adaptation 2002,  R)
41
Training Day 2001,  R)
42
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
good cinematography
43
The Temptations 1998,  Unrated)
44
Natural Born Killers 1994,  R)
45
Nothing But Trouble 1991,  PG-13)
46
PCU 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments