Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fullmoon13's Rating My Rating
1
The Little Mermaid 1989,  G)
2
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
3
Spirited Away 2001,  PG)
4
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
5
The Lion King 1994,  G)
6
Mean Girls 2004,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
9
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
10
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
11
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
12
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
13
R.O.D. - Read or Die 2003,  Unrated)
14
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
15
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
16
Barbie of Swan Lake 2003,  G)
17
Barbie As The Princess and the Pauper 2004,  Unrated)
18
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
19
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
22
Castle in the Sky 1989,  PG)
23
Pretty Woman 1990,  R)
24
The Notebook 2004,  PG-13)
25
Step Up 2006,  PG-13)
26
Final Destination 2000,  R)
27
Final Destination 2 2003,  R)
28
Final Destination 3 2006,  R)
29
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
30
Cinderella 1950,  G)
31
Lady and the Tramp 1955,  G)
32
Mulan 1998,  G)
33
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
35
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
36
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
37
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
38
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
39
Ella Enchanted 2004,  PG)
40
In Her Shoes 2005,  PG-13)
41
Holes 2003,  PG)
42
The Princess Diaries 2001,  G)
43
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
44
Red Eye 2005,  PG-13)
45
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
46
Wedding Crashers 2005,  R)
47
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
48
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
49
Shrek 2001,  PG)
50
Shrek 2 2004,  PG)
51
Shrek the Third 2007,  PG)
52
Along Came Polly 2004,  PG-13)
53
Meet the Parents 2000,  PG-13)
54
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
55
American Pie 1999,  R)
56
American Pie 2 2001,  R)
57
American Wedding 2003,  R)
58
Legally Blonde 2001,  PG-13)
59
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
60
Chicago 2002,  PG-13)
61
What About Bob? 1991,  PG)
62
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
63
Father of the Bride 1991,  PG)
64
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
65
Stick It 2006,  PG)
66
She's the Man 2006,  PG-13)
67
Underworld 2003,  R)
68
Underworld: Evolution 2006,  R)
69
Failure to Launch 2006,  PG-13)
70
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
71
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
72
50 First Dates 2004,  PG-13)
73
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
74
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
75
The Family Stone 2005,  PG-13)
76
Hercules 1997,  G)
77
Matilda 1996,  PG)
78
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
79
Grease 1978,  PG)
80
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
81
Pan's Labyrinth 2006,  R)
82
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments