My Favorite Movies


  fsquirrel29's Rating My Rating
1
The Crow 1994,  R)
The Crow
all around great movie. violence, fantasy, philosophy, (about Detroit), good guy that's REALLY bad, and in the end...has some romance and heart. What else could you ask for?
2
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
great movie for any guy that's had some problems with dad - but finally understand him and his methods.
3
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
always said i would sign up for any war - before they drafted me. Then I saw this movie. Then I asked myself - ARE YOU CRAZY??? Watching Martin Sheen get dragged down into the horrors inside himself is probably the best acting job I have ever seen.
4
Clerks 1994,  R)
5
Clerks II 2006,  R)
6
Dogma 1999,  R)
Dogma
One of the best movies ever made. Extremely foul...one of the foulest movies ever made. BUT, one of the most intelligent movies I have ever seen. It's not important what you believe...but its important to believe.
7
Mallrats 1995,  R)
8
Young Doctors in Love 1982,  R)
Young Doctors in Love
You can watchthis movie 100 times and you're likely to see something you didn't see or hear in the previous 99 times. Hector Elizondo is the best!!!
9
Waiting for Guffman 1997,  R)
10
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
These guys are comedic geniuses. Scene after scene has my sides hurting. I don't know how these guys managed to keep a straight face while filming.
11
Jacob's Ladder 1990,  R)
12
Altered States 1980,  R)
13
Brazil 1985,  R)
14
Office Space 1999,  R)
15
True Romance 1993,  R)
True Romance
You can't list all the star in this movie. Christian Slater is great thru the whole movie. Gary Oldman plays the best character in movie history. Dennis Hopper and Christopher Walken have the best scene in movie history. And James Gandolphini and Patricia Arquette aren't far behind.
16
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
WOW!!!! Freaky movie. Can't say too much cause it gives it away...but Travis Bickle is one of the sacriest characters in the cinema (up there with De Niro's Max Cady).
17
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
The Last Temptation of Christ
WHOA!!!! Claims not to be based on the bible...but there are certainly enough things from the bible. Definitely gets you thinking.
18
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
The American educational system sucks. And this movie tells you why. We don't promote creativity and thinking...we teach reguritation of facts, figures and dates. But this movie is so much more than that....teachers inspiring kids. What a concept.
19
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
let's actually treat patients like people - not the diseases they have. Novel concept - which it happened more.
20
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
21
Cadillac Man 1990,  R)
Cadillac Man
If this movie doesn't make you laugh, you have no sense of humor. Tim Robbins best job. He's a good guy, that loves his girlfriend, that's not the brightest bulb and he's fed up, but isn't quite sure what he's supposed to do to to show he's pissed of and not gonna take it anymore.
22
Top Secret! 1984,  PG)
Top Secret!
This may be better than Airplane. One laugh after another.
23
The Doors 1991,  R)
24
Midnight Run 1988,  R)
25
The Great Santini 1979,  PG)
The Great Santini
OH LORD!!!! WHY DID YOU PUT SO MANY A'HOLES ON THIS EARTH??? One of the best characters in movie history.
26
Tender Mercies 1983,  PG)
27
Hellraiser 1987,  R)
28
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
29
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2
I think this may be better than the first Hellraiser. The imagery is spectacular.
30
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
31
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
32
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
My 2nd favorite of the Nightmare movies. A movie about making a movie. I love it!!!!
33
Lord of Illusions 1995,  R)
Lord of Illusions
very true to the Clive Barker books. Has a bit of the old Bogart or "B movie" style to it.
34
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
scariest movie of all time! not gross or graphic - JUST SCARY!
35
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
funniest animated movie of all time. Robin Williams best (for comedy).
36
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
37
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
definitely for teen girls and fathers with teen girls.
38
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Not sure what I find more distrubing: the people involved with the making of this film or the fact I enjoyed it so much. The actors all make this seem so real and natural and that's what makes this movie so scary.
39
Local Hero 1983,  PG)
Local Hero
Great story about a man falling in love with a small Scottish town. Burt Lancaster and his psychologist add a bit of levity.
40
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
The search to fulfill the ultimate desire. Sometimes disgusting, but regularly funny. A Cheech and Chong movie for the new generation.
41
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
Racial stereotyping runs rampant. While not as good as the 1st, it's still a funny funny.
42
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
I actually liked the sequel better (Devil's Rejects), but this movie is just as disturbing.
43
Rob Roy 1995,  R)
Rob Roy
One man's struggle to keep his honor among many who don't. Liam Neeson and Tim Roth are excellent.
44
Savannah Smiles 1982,  PG)
45
Thunderheart 1992,  R)
46
Léon (The Professional) 1994,  R)
47
Four Christmases 2008,  PG-13)
48
Swingers 1996,  R)
Swingers
Not as good as I had hoped for, but still a great movie. I have a feeling I will like it more and more every time I see it.
49
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
50
War of the Worlds 2005,  PG-13)
51
Kuffs 1992,  PG-13)
52
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
Another good Chrstian Slater role. Rebel radio DJ that inspires a whole town.
53
Stigmata 1999,  R)
Stigmata
Lots of good freaky scenes. Gabriel Byrne is fantastic.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments