My Favorite Movies


  frtsmrnd's Rating My Rating
1
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962,  Unrated)
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux)
Je suis responsable.
2
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
3
Modern Times 1936,  G)
4
Alphaville 1965,  Unrated)
5
The Shining 1980,  R)
The Shining
All work and no play makes Jack a dull boy.
6
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
7
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Horrorshow!
8
Full Metal Jacket 1987,  R)
9
Pulp Fiction 1994,  R)
10
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
What do you know about time travel?

One of the best recent films. I don't know the director, but some people say that it's the only movie of him which has some value (and a really big value). The soundtrack boss. Jake Gyllenhaal is handsome and weird. People can find more than two meanings for the film. What could you ask more?
11
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
What if the world would end because of a mad general, who causes a nuclear attack.
12
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Monkeys fell the emotions better than humans.
13
Gone With the Wind 1939,  G)
14
Giant 1956,  G)
15
Let's Make Love 1960,  Unrated)
16
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Who needs reasons, when you've got heroin?
17
The Graduate 1967,  PG)
18
Paris, Texas 1983,  R)
Paris, Texas
As a wannabe of Art Editor, it's hard to describe how this film affects me. At the first scene, you can imagine what comes after: 142 minutes of a carefully work with the camera, the lights and the colours. Wonderful! "L'art, la beauté, c'est ça la vie!"

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments