My Favorite Movies


  frogman777's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
One of the Greatest Movies of ALL Time!!
2
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Made me think twice before going in the ocean!
3
Hell Is For Heroes 1962,  Unrated)
Hell Is For Heroes
One of the Best War movies, showing a realistic view of combat.
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Another on my favorites list.
5
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
One fun movie!
6
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
I laughed my ass off! Loved the mini bike ride!!
7
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of my favorites!
8
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Great action and super effects.
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
10
To Hell and Back 1955,  Unrated)
To Hell and Back
Great true story
11
Wild Wild West 1999,  PG-13)
Wild Wild West
Selma is Hot!!
12
Battleground 1949,  Unrated)
Battleground
My Unit during WWII.
13
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Cool effects
14
Casualties of War 1989,  R)
Casualties of War
Shows a bit of the Dark side of Combat! One to watch.
15
Hell in the Pacific 1968,  G)
Hell in the Pacific
Shows a man against man fight to stay alive.
16
The Longest Day 1962,  G)
The Longest Day
For its History alone, one of the best!
17
The War Wagon 1967,  Unrated)
The War Wagon
Great Western!
18
H.G. Wells' The War of the Worlds 2005,  R)
H.G. Wells' The War of the Worlds
For it's day, one of the best.
19
Trinity Is Still My Name (...continuavano a chiamarlo Trinità) 1971,  G)
20
Battle of the Bulge 1966,  Unrated)
21
The Battle of Midway 1942,  Unrated)
22
Battle Cry 1955,  Unrated)
23
The Ice Pirates 1984,  PG)
24
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
25
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
26
Glory 1989,  R)
27
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
28
The Story of G.I. Joe 1945,  Unrated)
The Story of G.I. Joe
One of the Best War Movies ever!
29
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
Kept you wondering what would happen next.
30
Creature from the Black Lagoon 2011,  Unrated)
31
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I liked it a lot, but thought that it is a bit long.
32
Tank Girl 1995,  R)
Tank Girl
Fun and Kooky!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments