Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Froggie06's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice 2005,  PG)
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Il love this movie!! It is so sad.
4
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
Love this movie i cried when he died.
5
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
This is one of my Fav movies ever, i could never get sick of watching it.
6
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
This is the best movie ever.
7
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
I love this movie lol
8
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
I really like this movie, it is different from most movies and it is fun to watch.
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
thisis one of the best movies ever but not as good as the first one plus it is hard to top the way Jack comes in in the first one but they did a good job
10
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
this is the best movie ever, the penguins are so cute.
11
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
12
Cars 2006,  G)
Cars
My fav movie of the year
13
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
14
Mean Girls 2004,  PG-13)
15
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Very good movie.
16
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
love it
17
Shrek 2001,  PG)
18
Garfield - The Movie 2004,  PG)
19
Ned Kelly 2004,  R)
20
King Arthur 2004,  PG-13)
21
Brokeback Mountain 2005,  R)
22
Troy 2004,  R)
23
Elizabethtown 2005,  PG-13)
24
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
so funny
25
A Cinderella Story 2004,  PG)
26
Finding Nemo 2003,  G)
27
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
I really love this 1 one of the best movies.
28
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
I like this movie but the drugs seens are pretty heavey. but still really good and i love the songs.
29
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
30
My Girl 1991,  PG)
31
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
32
In Her Shoes 2005,  PG-13)
33
The Lion King 1994,  G)
34
New York Minute 2004,  PG)
35
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
wasnt really scary but good
36
Kingdom of Heaven 2005,  R)
37
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
Barnyard: The Original Party Animals
I really like this movie and it is sad and pretty joyful 2.
38
Casanova 2005,  R)
39
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Love it was a lot scary then the other 3
40
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
41
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
42
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I think it is a good movie but i liked the two towers better
45
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
46
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Good movie and the dude on the drums is cute.
47
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Good
48
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
49
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
50
The Aviator 2004,  PG-13)
51
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
52
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
53
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments