My Favorite Movies


  froggerchow's Rating My Rating
1
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
this movie is amazing and gives a new perspective on the Holocost
2
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
one of the best movies i've seen
3
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
this is my all time favorite movie, cutest thing i've ever seen
4
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
greatest movie of the season!!!! great movie for couples...
5
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
finally, a new kind of movie, totally worth seeing
6
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
this is a cute movie
7
Doug's First Movie 1999,  G)
8
First Daughter 2004,  PG)
9
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
sad movie, i cried
10
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
What Ever Happened to Baby Jane?
another great oldie, cute movie
11
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
this was a freaky, suspenseful movie
12
Miracle on 34th Street 1994,  PG)
13
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
read the book first, it helps but it's an amazing movie
14
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
Moulin Rouge
i love this movie, and once again, i cried
15
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
not a movie to watch with your parents but still amazing
16
The Land Before Time VII - The Stone of Cold Fire 2000,  G)
17
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
this is good movie, that has a horrible ending... i hope the third one makes up for it
19
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
20
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
oh the wonderful days of second grade... and they wonder why today's society is romantically corrupt

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments