My Favorite Movies


  frisian's Rating My Rating
1
Bon Cop, Bad Cop 2006,  R)
Bon Cop, Bad Cop
funny!
2
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre)
one of the best!
3
About a Boy 2002,  PG-13)
4
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
suspenseful and dramatic. so many surprises along the story and my heart just keep beating faster throughout the movie... haha
5
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
Cute and touching animation~ :)
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
7
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
8
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002,  R)
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment)
I think this movie depicted exactly what a foreign/exchange student's life (especially those in Barcelona) Dinner after 10pm... Drinking and partying... Meeting people from all over the world.. Speaking/ mixing up all the common languages they speaks... Try to adapt to the new life, and try to adapt back to the old life again later... And I like how all the housemates run back home to help Wendy... so touching!!
9
East of Eden 1955,  PG)
10
Sabrina 1954,  Unrated)
11
Hanyo (The Housemaid) 1960,  Unrated)
Hanyo (The Housemaid)
The best dark comedy I've ever watched. Intense, tension and hilarious at the same time.. Love it!
12
Up in the Air 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments