Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  friendof10's Rating My Rating
1
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
2
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
3
Happy-Go-Lucky 2008,  R)
Happy-Go-Lucky
My Favorite Movie. It's quirky, fun and makes you feel great! Poppy is the most likable character ever!
4
Anywhere But Here 1999,  PG-13)
5
The Reader 2008,  R)
6
My Summer of Love 2005,  R)
7
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
The Jane Austen Book Club
It's my new favorite Movie. Emily Blunt is wonderful!
8
Atonement 2007,  R)
Atonement
Three B's: Brilliant, Beautiful and Breathtaking!
9
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
10
Girl, Interrupted 1999,  R)
11
Closer 2004,  R)
12
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
13
Ghost World 2001,  R)
14
Beaches 1988,  PG-13)
15
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
16
Factory Girl 2006,  R)
Factory Girl
If you don't like this movie, then I don't like you.
17
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
My favorite Sandra Bullock movie!
18
A League of Their Own 1992,  PG)
19
Garden State 2004,  R)
20
Sabrina 1954,  Unrated)
21
The Banger Sisters 2002,  R)
22
Notes on a Scandal 2006,  R)
Notes on a Scandal
This movie is fantastic! I LOVE JUDI DENCH! She's so perverse and fascinating.
23
Juno 2007,  PG-13)
24
A Star Is Born 1954,  PG)
25
Pride and Prejudice 2005,  PG)
26
The First Wives Club 1996,  PG)
27
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
28
Darling Lili 1970,  G)
29
Little Children 2006,  R)
30
Ella Enchanted 2004,  PG)
31
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
One of my Favorites! 'Emily, Watch my head spin in circles."
32
Speak 2005,  PG-13)
33
Shakespeare in Love 1998,  R)
34
Now and Then 1995,  PG-13)
35
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
My new Favorite Disney Movie... I would like it even if Idina Wasn't in it... WOW! Can You Believe it? I can't!
36
Thelma & Louise 1991,  R)
37
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
38
Gia 1998,  R)
39
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
40
The Jacket 2005,  R)
41
When Harry Met Sally 1989,  R)
42
Charade 1963,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments