My Favorite Movies
| friendleycat's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13)
amazing!!!! this movie was the bomb, it is so hard to explain but it just blows you away.. by far the best movie of the year,,, better than the first two and just amazing.. johnny depp is like always incredible and so is keira knightly and orlando bloom... the ending is soo sad i wanted them to end uo together.... but i guess once every ten years is better than him being dead.. this is a definite must see!!!!! |
|
| 2 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 3 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 4 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 5 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 6 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 7 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 8 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 9 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 10 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 11 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 12 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 13 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 14 |
The Shining 1980, R) |
|
| 15 |
The Covenant 2006, PG-13) |
|
| 16 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 17 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 18 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 19 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Eurotrip 2004, R) |
|
| 21 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 22 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 23 |
World Trade Center 2006, PG-13) |
|
| 24 |
The Departed 2006, R) |
|
| 25 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 26 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 27 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 28 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 29 |
The Amityville Horror 2005, R) |
|
| 30 |
Swimfan 2002, PG-13) |
|
| 31 |
Grease 1978, PG) |
|
| 32 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 33 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 34 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 35 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 36 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 37 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 38 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 39 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 40 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 41 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 42 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 43 |
Reign Over Me 2007, R) |
|
| 44 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 45 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 46 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 47 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 48 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 49 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 50 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 51 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 52 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005, PG) |
|
| 53 |
Music and Lyrics 2007, PG-13) |
|
| 54 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 55 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 56 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 57 |
Accepted 2006, PG-13) |
|
| 58 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 59 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 60 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 61 |
Not Another Teen Movie 2001, R) |
|
| 62 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 63 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 64 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 65 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 66 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 67 |
The New Guy 2002, PG-13) |
|
| 68 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 69 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 70 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG) |
|
| 71 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 72 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 73 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 74 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 75 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 76 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 77 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 78 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 79 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 80 |
American Pie Presents - Band Camp 2005, R) |
|
| 81 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 82 |
What a Girl Wants 2003, PG) |
|
| 83 |
Jackass: Number Two 2006, R) |
|
| 84 |
The Blair Witch Project 1999, R) |
|
| 85 |
A Day Without a Mexican 2004, R) |
|
| 86 |
Raise Your Voice 2004, PG) |
|
| 87 |
Chasing Liberty 2004, PG-13) |
|
| 88 |
Apocalypto 2006, R) |
























































































