My Favorite Movies


  frejafantasio's Rating My Rating
1
Billy Elliot 2001,  R)
2
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
3
Stand by Me 1986,  R)
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
A Clockwork Orange 1971,  R)
6
Almost Famous 2000,  R)
7
Little Miss Sunshine 2006,  R)
8
Slumdog Millionaire 2008,  R)
9
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
10
The Reader 2008,  R)
11
American History X 1998,  R)
12
Ratatouille 2007,  G)
13
Brother Bear 2003,  G)
14
Over the Hedge 2006,  PG)
15
Beautiful 2000,  PG-13)
16
Chocolat 2000,  PG-13)
17
Finding Neverland 2004,  PG)
18
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
19
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
20
Crash 2005,  R)
21
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
22
I Am Sam 2001,  PG-13)
23
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) 1998,  R)
24
Forrest Gump 1994,  PG-13)
25
Things We Lost in the Fire 2007,  R)
26
Seven (Se7en) 1995,  R)
27
Brokeback Mountain 2005,  R)
28
Finding Nemo 2003,  G)
29
The Wizard of Oz 1939,  G)
30
Juno 2007,  PG-13)
31
The Green Mile 1999,  R)
32
Fight Club 1999,  R)
33
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
34
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
35
Walk the Line 2005,  PG-13)
36
Lolita 1997,  R)
37
Girl, Interrupted 1999,  R)
38
Calendar Girls 2003,  PG-13)
39
Volver 2006,  R)
40
Milk 2008,  R)
41
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
42
Gladiator 2000,  R)
43
Brothers (Brřdre) 2004,  R)
44
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
45
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
46
Frankie & Johnny 1991,  R)
47
Boys Don't Cry 1999,  R)
48
Changeling 2008,  R)
49
Superbad 2007,  R)
50
Into the Wild 2007,  R)
51
Ghost World 2001,  R)
52
American Beauty 1999,  R)
53
21 Grams 2003,  R)
54
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
55
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
56
Transamerica 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments