My Favorite Movies
| freestylerrmg's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Akira 1988, R) |
|
| 2 |
Tokyo Godfathers 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 4 |
Alien 1979, R) |
|
| 5 |
Aliens 1986, R) |
|
| 6 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 7 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 8 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 9 |
The Thing 1982, R) |
|
| 10 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 11 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 12 |
American Pie 1999, R) |
|
| 13 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 14 |
The Red Violin (Le violon rouge) 1998, R) |
|
| 15 |
Scarface 1983, R)
well... al pacino... you're the man... i swear... his act in this movie is the best... the characteristic is so strong... so strong that i don't know is it tony montana that playing al pacino or vice versa... and don't forget the cool story... so... why only 4 and half star? i hate that Elvira bitch... |
|
| 16 |
Tetsuo: The Ironman 1989, Unrated)
phew! what a movie! it's really hard to understand this movie... but the atmosphere, music, visualization, expression... it's like... it's not a movie with story... but it's more like a movie with a lot of message about humanity and technology... how will the technology will devour human if you rely to much on your technology... how sex can be imagined and exploited while murdering the mind... wow... what can i say is... watch this movie... and judge it by yourself... |
|
| 17 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 18 |
The Butterfly Effect 2004, R) |


















