Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Freepster
  2. Emma

Give list a short description

  Freepster's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
If i compared this movie with the book i would have to say honesly the movie sucks... so i'm not going to do that. The movie seemed rushed in places and more detail should have gone into other areas of the movie but for a low budget movie it was really good. Jasper (Jackson Rathbone) needs to work on his look of pain. Someone said he looked constipated throughout the movie and i have to agree. Rob pattinson really made this movie, he put a lot of feeling into his character and ok, some of his scenes were over acted and hopefully this wont be the case in the next movie. Ashley Greene was perfect as Alice in my opinion. Nikki Reed did great as Rosalie, i thought she really hated bella enough to want tokill her and stop her been a problem for her family. Kellan Lutz he wasn't the Emmett i visulized but he's grown on me and i now couldn't think of anyone better to portray this character. Peter Facinelli was perfect as carlisle. Elizabeth Reaser was a good choice for Esme i think although it was hard to tell as she only had a few scenes. Kristen Stewart was awful as Bella. She made her seem less intelligent and slow than stephanie described her. Also bella is described as been shy i didn't get that vibe at all from kristen at any part of the movie Taylor Lautner.... wasn't the jacob i visulised but meh i was going to hate him no matter who they chose >.> I will definatly be going to see this movie again.
2
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
This is my favourite movie of all time. This movie never fails to make me laugh even if i'm having a bad day. I just love how she tries to drive him away only to have him end up falling for her and vice versa. Kate hudson always does an amazing performance which is the reason shes's my favourite actress and Matthew and her just have a chemistry in this movie and they work well together.
3
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
awesome fav movie
4
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
its funny
5
Honey 2003,  PG-13)
Honey
its a great movie
6
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
awesome
7
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
funny
8
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
its cool
9
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
awesome
10
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
its ok
11
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
its funny
12
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
it made me cry
13
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
good
14
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
awesome
15
Annie 1981,  PG)
Annie
love it
16
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
love the dancing

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments