Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  freakylisa26's Rating My Rating
1
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
If u want a true story about football and something that touches the heart. This is it. Just to think what people had to go throuh back then.
2
Rudy 1993,  PG)
Rudy
Another football movie. This one is about a man that worked hard to get on the Notre Dame football team.
3
Friday 1995,  R)
Friday
Funny and a comedy you can watch over and over.
4
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
What can say Italian mob. Kicks ass.
5
The Departed 2006,  R)
The Departed
! good cop posing as a bad guy and 1 bad cop posing as a good cop. Awesome movie.
6
Underworld 2003,  R)
7
Van Helsing 2004,  PG-13)
8
Gladiator 2000,  R)
9
Underworld: Evolution 2006,  R)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
11
Blade: Trinity 2004,  R)
12
Casino 1995,  R)
13
Scarface 1983,  R)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Monsters, Inc. 2001,  G)
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
18
50 First Dates 2004,  PG-13)
19
The Patriot 2000,  R)
20
Face/Off 1997,  R)
21
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
22
Blade 1998,  R)
23
Blade II 2002,  R)
24
Troy 2004,  R)
25
Teen Titans: Trouble in Tokyo 2006,  Unrated)
26
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
28
Beauty and the Beast 1991,  G)
29
Anne of Green Gables 1985,  G)
30
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
31
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments