My Favorite Movies
| FreakyLauRa's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 2 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 3 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 4 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005, PG) |
|
| 5 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 6 |
Persepolis 2007, PG-13)
Any comments that i may say about this film would come short and insufficient. |
|
| 7 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
I'm speechless...there's nothing I can say that could make justice to this jewel. |
|
| 8 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 9 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 11 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 12 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 13 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 14 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 15 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 16 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 17 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 18 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 19 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 20 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 21 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 22 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 23 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 24 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 25 |
Robin Hood: Prince of Thieves 1991, PG-13) |
|
| 26 |
Heat 1995, R) |
|
| 27 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 28 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 29 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 30 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 31 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 32 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 33 |
The Emperor's New Groove 2000, G) |
|
| 34 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 35 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 36 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 37 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 38 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 39 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 40 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 41 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 42 |
The Secret Garden 1993, PG) |
|
| 43 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 44 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 45 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 46 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 47 |
The Mighty Ducks 1992, PG) |
|
| 48 |
Kung Pow! Enter the Fist 2002, PG-13) |
|
| 49 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 50 |
The Sword in the Stone 1963, G) |
|
| 51 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 52 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 53 |
The Departed 2006, R) |
|
| 54 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 55 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 56 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 57 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 58 |
Stay 2005, R) |
|
| 59 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 60 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 61 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 62 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 63 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 64 |
George of the Jungle 1997, PG) |
|
| 65 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 66 |
American History X 1998, R) |
|
| 67 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 68 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 69 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 70 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 71 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 72 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 73 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 74 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 75 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 76 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 77 |
Kiss Kiss, Bang Bang 2005, R) |
|
| 78 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 79 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 80 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 81 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 82 |
Cube 1997, R) |
|
| 83 |
Peter Pan 1953, G) |
|
| 84 |
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) 1997, R) |
|
| 85 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 86 |
The Three Musketeers 1993, PG) |
|
| 87 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 88 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 89 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 90 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 91 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 92 |
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter) 2007, R)
Of all the holocaust movies that I've ever seen, and I've seen quite a few, this one did something to me. I don't know what, but as stupid as it may sound, it gave me hope, the strangest kind of hope and an even stranger kind of courage. |
|
| 93 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 94 |
Be Kind Rewind 2008, PG-13) |
|
| 95 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 96 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 97 |
Garden State 2004, R) |
|
| 98 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 99 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 100 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 101 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 102 |
Memento 2000, R) |
|
| 103 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 104 |
The Sandlot 1993, PG) |
|
| 105 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 106 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 107 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 108 |
Snatch 2001, R) |
|
| 109 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 110 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 111 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 112 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 113 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 114 |
In Bruges 2008, R)
Haven't laugh so much with any other commercial and predictable comedy...this one is brilliant. |
|
| 115 |
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003, R) |
|
| 116 |
Waltz with Bashir 2008, R)
"Draw all you want, but don't film" - something like that says Carmi to Ari while he's being questioned by the second one about his memories of the war they were involved in, more than 20 years ago. |
|
| 117 |
Fiddler on the Roof 1971, G) |
|
| 118 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 119 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 120 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 121 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 122 |
Let the Right One In 2008, R) |


























































































































