My Favorite Movies


  1. Frankicello
  2. .

I like these movies.

  Frankicello's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
2
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
I've waited all my life for an animated movie like this, and its been right in front of me for twenty years.
3
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
4
Happiness 1998,  NC-17)
5
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
6
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
7
My Neighbor Totoro 1988,  G)
8
Heima (Sigur Ros: Heima) 2007,  Unrated)
9
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
10
Gummo 1997,  R)
11
Forbidden Planet 1956,  G)
12
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
13
American Psycho 2000,  R)
14
Young@Heart 2008,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments