My Favorite Movies


  Franconia's Rating My Rating
1
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
So many great moments in this movie. Plus, it's still creepy after all these years.
2
sex, lies, and videotape 1989,  R)
sex, lies, and videotape
Excellent character piece. John (Peter Gallagher) is a sleazy lawyer who's cheating with his skanky but badass sister-in-law, Cynthia (Laura San Giacomo). Ann (Andie MacDowell) is John's perect wife and Graham (James Spader) is John's troubled friend whose arrival in town changes everyone's life.
3
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
Deep Red (Profondo rosso)
Argento rules.
4
Clockwatchers 1997,  PG-13)
5
Waiting for Guffman 1997,  R)
6
Midnight Cowboy 1969,  R)
7
Tapeheads 1988,  R)
8
Once Were Warriors 1994,  R)
9
Suspiria 1977,  R)
10
Office Space 1999,  R)
11
Raising Arizona 1987,  PG-13)
12
Basquiat 1996,  R)
13
To Sir, With Love 1967,  Unrated)
14
The Evil Dead 1981,  R)
15
The Exorcist 1973,  R)
16
Evil Dead 2 1987,  R)
17
Swingers 1996,  R)
18
The Station Agent 2003,  R)
19
The Last Wave 1977,  PG)
20
Best in Show 2000,  PG-13)
21
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
22
The Breakfast Club 1985,  R)
23
Ghost World 2001,  R)
24
The Thing 1982,  R)
25
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984,  PG)
26
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
27
The Abominable Dr. Phibes 1971,  PG-13)
28
Modern Romance 1981,  R)
29
Kids in the Hall - Brain Candy 1996,  R)
30
Eraserhead 1977,  R)
31
Count Yorga, Vampire 1970,  PG-13)
32
Married to the Mob 1988,  R)
33
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
34
Ed Wood 1994,  R)
35
Mystery Train 1989,  R)
36
Paper Moon 1973,  PG)
37
28 Days Later 2002,  R)
38
Pulp Fiction 1994,  R)
39
Aliens 1986,  R)
40
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
41
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
42
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
43
Nightbreed 1990,  R)
44
Scanners 1981,  R)
45
Blood Simple 1984,  R)
46
Alien 1979,  R)
47
Basic Instinct 1992,  R)
48
Down and Out in Beverly Hills 1986,  R)
49
Fatal Attraction 1987,  R)
50
2 Days in the Valley 1996,  R)
51
Dog Park 1998,  R)
52
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
53
High Anxiety 1978,  PG)
54
Fargo 1996,  R)
55
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
56
The Fog 1980,  R)
57
Heathers 1988,  R)
58
Henry Fool 1998,  R)
59
High Fidelity 2000,  R)
60
Working Girl 1988,  R)
61
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
62
The Howling 1981,  R)
63
Into the Night 1985,  R)
64
Valley Girl 1983,  R)
65
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
66
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
67
Muriel's Wedding 1994,  R)
68
Local Hero 1983,  PG)
69
Say Anything... 1989,  PG-13)
70
Mystery Men 1999,  PG-13)
71
The Player 1992,  R)
72
Manhattan Murder Mystery 1993,  PG)
73
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
74
The World of Henry Orient 1964,  Unrated)
75
Uncle Buck 1989,  PG)
76
Outrageous Fortune 1987,  R)
77
Ruthless People 1986,  R)
78
Phantasm 1979,  R)
79
Zoolander 2001,  PG-13)
80
Race With the Devil 1975,  PG)
81
Real Genius 1985,  PG)
82
Repulsion 1965,  Unrated)
83
Rosemary's Baby 1968,  R)
84
Wall Street 1987,  R)
85
Shaun of the Dead 2004,  R)
86
Shock Waves 1977,  PG)
87
Slacker 1991,  R)
88
Walkabout 1971,  R)
89
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
90
The Women 1939,  Unrated)
91
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
92
The Anniversary Party 2001,  R)
93
Peter's Friends 1992,  R)
94
The Four Seasons 1981,  PG)
95
Broadcast News 1987,  R)
96
The Trouble with Angels 1966,  PG)
97
The 'Burbs 1989,  PG)
98
To Live and Die in L.A. 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments