Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  francis2820's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the best of the trilogy
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
an excellent movie, what more can i say?
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
the all trilogy is excellent, and has a very good photography
4
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
excellent movie!!
5
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
this is much better than the first, now i'm just waiting the third
6
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
the best movie of swindle, to me of course
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
excellent movie, Johnny Depp is the best
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
very good movie
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
very good movie, i'm just waiting for the 2 and 3
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
very good movie!
11
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry potter is the best
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
this is the best of harry potter
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
nothing to say
15
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
an excellent movie!!
16
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
i really like this movie
17
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
excellent movie
18
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
an excellent movie
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Star wars is a great series movie
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
22
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
23
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
25
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
muy buena pelicula, buena fotografia, buena trama y muy interesante el tema que plantean
26
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
very good movie, an excellent and beautiful story
27
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
this is a great movie
28
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
i like this movie
29
Troy 2004,  R)
Troy
muy buena pelicula, muy buena historia, y excelente fotografia
30
Braveheart 1995,  R)
31
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
is a good movie
32
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
very good movie
33
Confidence 2003,  R)
Confidence
a really good movie
34
Foolproof 2003,  R)
Foolproof
i like this movie, i enjoy it
35
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
Bad boys bad boys
Watcha gonna do, whatcha gonna do
when they come for you
36
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
a great movie
37
The Departed 2006,  R)
The Departed
interesting movie
38
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
this is a good movie
39
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
its an excellent movie about aliens
40
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
a very good movie, will is a good actor
41
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
a very good movie
42
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
a very good movie, with two excellents actors
43
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
a nice movie, and a beautiful story
44
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
excelente pelicula
45
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
esta pelicula es buena e interesante, ademas de que yo soy amante de los autos
46
The Rock 1996,  R)
The Rock
i like tis movie
47
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
i like this movie, i like cars
48
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
District B13 (Banlieue 13)
this movie is good
49
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
esta pelicula con will smith es una de las mejores de su genero, ademas de unas de las mejores de will
50
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
a very good and interesting movie
51
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
very good movie
52
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
estuvo bien, pero no tan buena como la preimera
53
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
esta estuvo buena, una de las mejores peleas cuerpo a cuerpo
54
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
an excellent movie
55
XXX 2002,  PG-13)
XXX
i enjoy the movie
56
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
i like this movie, i like dance
57
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
this one is a very good movie, i really like it
58
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
Love Don't Cost a Thing
i like this movie
59
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
i really like this movie
60
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
i like this movie
61
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
excellent movie
62
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
63
Feast of Love 2007,  R)
Feast of Love
interesting movie!!
64
Hidalgo 2004,  PG-13)
Hidalgo
excellent movie!!
65
Cars 2006,  G)
Cars
an excellent movie!!!
66
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
good movie
67
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
a really good toy story
68
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
excellent movie!!!
69
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
an excellent movie
70
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
excellent!!!
71
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
excellent movie
72
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
very good movie
73
Bobby 2006,  R)
Bobby
very good movie
74
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
excellent movie
75
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
very good movie, i really like this one
76
Two For the Money 2005,  R)
Two For the Money
very interesting movie
77
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
very good movie!!
78
Matilda 1996,  PG)
Matilda
very good movie
79
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
very good movie
80
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
excellent movie
81
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
i like this movie
82
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
the best batman movie
83
300 2007,  R)
300
a great movie, very interesting and well done
84
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
very good movie!!
85
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
very good movie!!
86
Rumor Has It 2005,  PG-13)
Rumor Has It
very good movie
87
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
very good movie
88
Casanova 2005,  R)
Casanova
very good movie
89
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
very good

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments