Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  foxsamy908's Rating My Rating
1
Crank 2006,  R)
2
Cruel Intentions 1999,  R)
3
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
4
Hitch 2005,  PG-13)
5
Wicker Park 2004,  PG-13)
6
The Notebook 2004,  PG-13)
7
Ali 2001,  R)
8
Bad Boys II 2003,  R)
9
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
10
Without A Paddle 2004,  PG-13)
11
Men in Black II 2002,  PG-13)
12
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
13
The Constant Gardener 2005,  R)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
15
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
16
Peter Pan 2003,  PG)
17
Click 2006,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
19
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
20
King Kong 2005,  PG-13)
21
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
22
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
23
50 First Dates 2004,  PG-13)
24
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
25
Fast Food Nation 2006,  R)
26
The Lord of the Rings 1978,  PG)
27
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
28
There's Something About Mary 1998,  R)
29
The Lion King 1994,  G)
30
Fat Pizza 2003,  Unrated)
31
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
32
The Italian Job 2003,  PG-13)
33
About Adam 2000,  R)
34
Chicago 2002,  PG-13)
35
Lost and Delirious 2001,  R)
36
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
37
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
38
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
39
Step Up 2006,  PG-13)
40
Love & Sex 2000,  R)
41
sex, lies, and videotape 1989,  R)
42
Big Momma's House 2000,  PG-13)
43
Girl, Interrupted 1999,  R)
44
Home Alone 4 2002,  Unrated)
45
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
46
Scent of a Woman 1992,  R)
47
Into the Blue 2005,  PG-13)
48
8 Mile 2002,  R)
49
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
50
In Her Shoes 2005,  PG-13)
51
Van Wilder: The Rise of Taj (Van Wilder 2) 2006,  R)
52
The Maltese Falcon 1941,  PG)
53
L.A. Confidential 1997,  R)
54
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
55
Three (Survival Island) 2006,  Unrated)
56
Unfaithful 2002,  R)
57
Love Dream (Priceless Beauty) 1988,  R)
58
The Big Town 1987,  R)
59
Streets of Fire 1984,  PG)
60
Valley Girl 1983,  R)
61
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
62
Wild At Heart 1990,  R)
63
Sexy Movie 2003,  R)
64
Dreamgirls 2006,  PG-13)
65
Club Dread 2004,  R)
66
A Cinderella Story 2004,  PG)
67
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
68
Pretty Woman 1990,  R)
69
Honey 2003,  PG-13)
70
Material Girls 2006,  PG)
71
When in Rome 2002,  G)
72
Uptown Girls 2003,  PG-13)
73
Romance and Cigarettes 2005,  R)
74
Cinderella Man 2005,  PG-13)
75
Swept From The Sea 1998,  PG-13)
76
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
77
The Land Girls 1997,  R)
78
Beautiful Creatures 2000,  R)
79
The Mummy 1999,  PG-13)
80
American Pie 1999,  R)
81
Finding Nemo 2003,  G)
82
Madagascar 2005,  PG)
83
American Pie 2 2001,  R)
84
Ice Age 2002,  PG)
85
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
86
The Ring 2002,  PG-13)
87
American Wedding 2003,  R)
88
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
89
Kissing Jessica Stein 2002,  R)
90
Shakespeare in Love 1998,  R)
91
What a Girl Wants 2003,  PG)
92
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
93
Love Actually 2003,  R)
94
The Incredibles 2004,  PG)
95
About a Boy 2002,  PG-13)
96
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
97
Monsters, Inc. 2001,  G)
98
Thunderbirds 2004,  PG)
99
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
100
Enemy of the State 1998,  R)
101
The Breakfast Club 1985,  R)
102
High School Musical 2006,  G)
103
Final Destination 2000,  R)
104
Final Destination 2 2003,  R)
105
Fight Club 1999,  R)
106
The Pink Panther 2006,  PG)
107
Anger Management 2003,  PG-13)
108
Garfield - The Movie 2004,  PG)
109
Sexy Beast 2001,  R)
110
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
111
Hope Floats 1998,  PG-13)
112
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
113
Cats & Dogs 2001,  PG)
114
Spy Kids 2001,  PG)
115
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
116
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
117
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
118
The Sex Movie 2006,  Unrated)
119
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
120
The Lake House 2006,  PG)
121
Howard Hughes: His Women and His Movies 2000,  Unrated)
122
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
123
Elizabethtown 2005,  PG-13)
124
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
125
Jarhead 2005,  R)
126
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
127
Live from Baghdad 2002,  Unrated)
128
In the Cut 2003,  R)
129
Taxi 2004,  PG-13)
130
Nine Months 1995,  PG-13)
131
You Got Served 2004,  PG-13)
132
A Walk to Remember 2002,  PG)
133
The Break-Up 2006,  PG-13)
134
Rumor Has It 2005,  PG-13)
135
National Lampoon's Blackball 2003,  R)
136
Friends With Money 2006,  R)
137
BASEketball 1998,  R)
138
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
139
Be Cool 2005,  PG-13)
140
Basic Instinct 2 2006,  R)
141
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
142
The Loss of Sexual Innocence 1999,  R)
143
The Lover (L'amant) 1992,  R)
144
Rain 2001,  R)
145
Close-up 1990,  R)
146
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
147
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
148
A Short Film About Love 1988,  Unrated)
149
Swimming Pool 2003,  R)
150
Il portiere di notte (The Night Porter) 1974,  R)
151
Lemming 2005,  Unrated)
152
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
153
Legally Blonde 2001,  PG-13)
154
American Psycho 2000,  R)
155
A Kid in Aladdin's Palace 1998,  PG)
156
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
157
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
158
Bad Boys 1995,  R)
159
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
160
Road House 2: Last Call 2006,  R)
161
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
162
Space Jam 1996,  PG)
163
Looney Tunes: Back in Action 2003,  PG)
164
Kazaam 1996,  PG)
165
Arabian Nights 2000,  Unrated)
166
The Beastmaster 1982,  PG)
167
Aladdin 1992,  G)
168
Ghost 1990,  PG-13)
169
Clueless 1995,  PG-13)
170
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
171
Lady and the Tramp 1955,  G)
172
Beauty and the Beast 1991,  G)
173
Sleeping Beauty 1959,  G)
174
Robin Hood 1973,  G)
175
Cinderella 1950,  G)
176
Charlotte's Web 1973,  G)
177
The Little Mermaid 1989,  G)
178
Robin Hood 1991,  Unrated)
179
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
180
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
181
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
182
Wild Wild West 1999,  PG-13)
183
Scream 2 1997,  R)
184
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
185
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
186
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
187
Dance with Me 1998,  PG)
188
One Last Thing 2005,  R)
189
The Forbidden Dance Is Lambada 1990,  PG-13)
190
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
191
She's the Man 2006,  PG-13)
192
Flicka 2006,  PG)
193
Bring It On 2000,  PG-13)
194
Take the Lead 2006,  PG-13)
195
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
196
The Sex Lives of the Potato Men 2004,  Unrated)
197
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
198
Children of Men 2006,  R)
199
Night at the Museum 2006,  PG)
200
Roman Holiday 1953,  Unrated)
201
Judas Kiss 1998,  R)
202
Die Another Day 2002,  PG-13)
203
White Chicks 2004,  PG-13)
204
Eurotrip 2004,  R)
205
Bride of Chucky 1998,  R)
206
American Beauty 1999,  R)
207
In the Land of Women 2006,  PG-13)
208
The Hoax 2007,  R)
209
The Allnighter 1987,  PG-13)
210
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
211
Original Sin 2001,  R)
212
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
213
City of Angels 1998,  PG-13)
214
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
215
Dragonfly 2002,  PG-13)
216
My Girl 1991,  PG)
217
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
218
300 2007,  R)
219
Lonely Hearts 2006,  R)
220
Femme Fatale 2002,  R)
221
I Love You Beth Cooper 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments