My Favorite Movies


  ForestElf's Rating My Rating
1
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely)
I was overly surprised by this movie and how good it is. I think it is because I can relate to the girl in the movie. But this is a must see movie. It is beautiful, lovly, and funny. It trully is a whisper of the heart.
2
The Silver Stallion (The Silver Brumby) 1993,  G)
The Silver Stallion (The Silver Brumby)
This movie has been my favorite since I was 8. It wonderful, sad, and inspireing. It is a must see.
3
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures
These three shorts are wonderful. They are classics and should be every famlies treasure.
4
Watership Down 1978,  PG)
Watership Down
This movie scared me when I first saw it when I was little, but I saw it later and found that it really is wonderful in its on right.
5
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) ,  G)
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW)
This is the old vertion of The Lion, The Witch, and the Wardrobe, But I truthfully think that is is one of the best becaus it fallows the book.
6
Troy 2004,  R)
Troy
Couragous, lovly, and beautiful. Love over comes all.
7
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
This movie is beautiful, grusome, tragic, and hopeful. I would recomend it to anyone.
8
De Tweeling (Twin Sisters) 2005,  R)
De Tweeling (Twin Sisters)
This movie is beautiful.... The love, hardships, and the element of never giveing up is described so vivedly in this movie; that I was shocked, torn, and enlightened by this wonderful peice of work. And the fact that the whole movie is spoken in Dutch and German brings that extra excilleration to the movie.
9
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
Simply beautiful. Wonderful story, effects, and acting.
10
The Velveteen Rabbit 2009,  G)
The Velveteen Rabbit
Dreaming is one of the best ways to travel and if your dreams come true then it is a new chapter in the world of books.
11
Redwall - The Movie 1999,  Unrated)
Redwall - The Movie
A wonderful movie. Full of adventure, courage, love, understanding, and a will to live. It is a must see for all ages.
12
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
Lovely, dreamy, and beautiful. Simply think good thoughts and you never know where you may end up.
13
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Beautiful in all senses.
14
Tian xia wu zei (A World Without Thieves) 2004,  Unrated)
Tian xia wu zei (A World Without Thieves)
This is one of the best movies I have ever seen. It is brilliantly done. Beautiful, cunning, and sad...
15
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
what I said before of this movie is not true. I think this is one of the best. I have watched this one just as much as whisper of the heart and they are both wonderful in thier own way.
16
So Close 2003,  R)
So Close
Awesome movie!
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Adventurous, cunning, and funny. Plus there is the famous Orlando and Depp to spice up the film.
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
This movie was wonderful! The only thing is the end. If you see this then you will know what I mean.
19
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Well not as good a storyline as the other two, the the graphics were brilliant as ever.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments