My Favorite Movies


  forestdom1's Rating My Rating
1
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12 Angry Men
A very intense character movie
2
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Loved this one... unique and well acted
3
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
Very good movie
4
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Took me a very long time to begin to start to believe I understand the direction of Stanly Kubric for this movie
5
The Addams Family 1991,  PG-13)
6
The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother 1975,  PG)
7
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
8
Air America 1990,  R)
Air America
Entertaining without requiring lots of grey matter
9
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
Harrison Ford and Gary Oldman make this one intense
10
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
Schtick... gotta love it, laugh at it and enjoy.
11
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
12
Alien 1979,  R)
13
Aliens 1986,  R)
14
Alien3 1992,  R)
15
Alien Resurrection 1997,  R)
16
Alien Nation 1988,  R)
17
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
18
All The King's Men 2006,  PG-13)
19
Along Came a Spider 2001,  R)
20
Always 1989,  PG)
21
Amadeus 1984,  PG)
22
American Flyers 1985,  PG-13)
23
The American President 1995,  PG-13)
24
An American Werewolf in London 1981,  R)
25
The Angry Red Planet 1959,  Unrated)
26
The Animal 2001,  PG-13)
27
Angel Heart 1987,  R)
28
Apollo 13 1995,  PG)
29
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
30
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
31
Babe 1995,  G)
32
Back to the Future 1985,  PG)
33
Back to the Future Part II 1989,  PG)
34
Back to the Future Part III 1990,  PG)
35
The Bad News Bears 1976,  PG)
36
Batman 1989,  PG-13)
37
Batman Begins 2005,  PG-13)
38
Batman Returns 1992,  PG-13)
39
Bedazzled 2000,  PG-13)
40
Beetlejuice 1988,  PG)
41
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
42
Benny & Joon 1993,  PG)
43
Better Off Dead 1985,  PG)
Better Off Dead
Probably the best teen angst movie made where no one takes (real) drugs. Loved the soundtrack
44
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
45
Beverly Hills Cop 1984,  R)
46
Bicentennial Man 1999,  PG)
47
The Big Red One 1980,  PG)
48
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
49
Blade 1998,  R)
50
Blade II 2002,  R)
51
Blade: Trinity 2004,  R)
52
Blade Runner 1982,  R)
53
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
54
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
55
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
56
Braveheart 1995,  R)
57
Cast Away 2000,  PG-13)
58
Catch-22 1970,  R)
59
Cats & Dogs 2001,  PG)
60
Chain Reaction 1996,  PG-13)
61
City Slickers 1991,  PG-13)
62
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
63
Cliffhanger 1993,  R)
64
Cocoon 1985,  PG-13)
65
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
66
Collateral Damage 2002,  R)
67
Colossus - The Forbin Project 1970,  R)
68
Cannonball Run II 1984,  PG)
69
The Cannonball Run 1981,  PG)
70
Con Air 1997,  R)
71
Conan the Barbarian 1982,  R)
72
Conan the Destroyer 1984,  PG)
73
Contact 1997,  PG)
Contact
Excellent! Don't miss this one
74
Continental Divide 1981,  PG)
75
Cool Hand Luke 1967,  PG)
76
Cool Runnings 1993,  PG)
77
It Could Happen to You 1994,  PG)
78
Creator 1985,  R)
79
The Crew 2000,  PG-13)
80
Cross Creek 1983,  PG)
81
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
82
The Dark Crystal 1982,  PG)
83
Daredevil 2003,  PG-13)
84
Dave 1993,  PG-13)
85
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
86
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
87
Dead Men Don't Wear Plaid 1982,  PG)
88
Double Jeopardy 1999,  R)
89
Enemy at the Gates 2001,  R)
90
Enemy Mine 1985,  PG-13)
91
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
92
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
93
Evolution 2001,  PG-13)
94
Father Goose 1964,  Unrated)
95
Father of the Bride 1991,  PG)
96
A Few Good Men 1992,  R)
97
Forbidden Planet 1956,  G)
98
From the Earth to the Moon 1958,  Unrated)
99
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
100
The Green Mile 1999,  R)
101
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
102
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
103
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
104
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
105
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
106
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
107
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
108
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
109
Hidalgo 2004,  PG-13)
110
Hoosiers 1986,  PG)
111
The Hunt for Red October 1990,  PG)
112
I Remember Mama 1948,  Unrated)
113
Jaws 1975,  PG)
114
Jaws 2 1978,  PG)
115
Jaws 3 1983,  PG)
116
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
117
Legend 1986,  PG)
118
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
119
The Legend of Zorro 2005,  PG)
120
Maverick 1994,  PG)
121
The Man with One Red Shoe 1985,  PG)
122
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
123
Mask 1985,  PG-13)
124
The Mask 1994,  PG-13)
125
The Matrix 1999,  R)
126
The Matrix Reloaded 2003,  R)
127
The Matrix Revolutions 2003,  R)
128
Men in Black 1997,  PG-13)
129
Men in Black II 2002,  PG-13)
130
Mission Impossible 1996,  PG-13)
131
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
132
Mission To Mars 2000,  PG)
133
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
134
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
135
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
136
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
137
My Cousin Vinny 1992,  R)
138
My Life 1993,  PG-13)
139
Operation Petticoat 1959,  Unrated)
140
The Pacifier 2005,  PG)
141
Patch Adams 1998,  PG-13)
142
Planet of the Apes 1968,  G)
143
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
144
Practical Magic 1998,  PG-13)
145
Popeye 1980,  PG)
146
Prince and the Pauper 2009,  Unrated)
147
Red Dawn 1984,  PG-13)
148
Red Planet 2000,  PG-13)
149
Remember the Titans 2000,  PG)
150
Roadie 1980,  PG)
Roadie
As bad as this one is I liked it for one line, repeated several times, that made sense to me.... "Everything works if you let it". For that fact alone I was entertained.
151
Rustler's Rhapsody 1985,  PG)
152
Shrek 2001,  PG)
153
Shrek 2 2004,  PG)
154
Shrek the Third 2007,  PG)
155
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
156
Sling Blade 1996,  R)
157
Soylent Green 1973,  PG)
158
Space Cowboys 2000,  PG-13)
159
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
160
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
161
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
162
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
163
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
164
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
165
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
166
Star Trek Generations 1994,  PG)
167
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
168
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
169
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
170
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
171
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
172
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
173
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
174
Strange Brew 1988,  R)
175
Those Magnificent Men in Their Flying Machines 1965,  G)
176
Twins 1988,  PG)
177
Virus 1999,  R)
178
When Harry Met Sally 1989,  R)
179
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
180
XXX 2002,  PG-13)
181
You've Got Mail 1998,  PG)
182
Zardoz 1974,  R)
183
Zorro, the Gay Blade 1981,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments