My Favorite Movies
Give list a short description
| foquitapr's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 5 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 6 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 7 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 9 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 10 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 11 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 12 |
Eragon 2006, PG)
The movie is really good and entretaining. It would submerge you in a world of fantasy and heroes. However, some things (important in the story,I belive)like secondary storylines,background stories and even some characters were completely left out on the movie. The book is by far a lot better than the movie. But I really enjoyed both the movie and the book. A must see for me still. |
|
| 13 |
Air Force One 1997, R) |
|
| 14 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 15 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 16 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 17 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 18 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 19 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 21 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 22 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 23 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 24 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007, PG) |
|
| 25 |
TMNT 2007, PG) |
|
| 26 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 27 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988, PG-13) |
|
| 28 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 29 |
Elf 2003, PG) |
|
| 30 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 31 |
Una Película de Huevos 2006, Unrated) |
|
| 32 |
Sleeping Beauty 1959, G) |
|
| 33 |
Mulan 1998, G) |
|
| 34 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 35 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13)
GOT TO TELL YOU, I LAUGHED AND LAUGHED SO MUCH IN THIS ENTERTAINING, FUNNY AND WITY MOVIE. IT WAS NICE TO GO THE MOVIES TO SEE ONE OF AMERICAS MOST FAVORITE FAMILIES. THE SIMPSONS HAVE BEEN (AND THEY STILL ARE) ONE OF MY FAVORITE COMEDIES OF ALL TIME. HOWEVER, I MISSED SOME THINGS THAT I THOUGHT WILL BE THERE, LIKE MILHOUSE PLAYING WITH BART, THE FAMILY GETTING ON THE COUCH AND AT LEAST A SCENE IN THE SCHOOL AND IN THE POWER PLANT. BUT OVERALL, THE MOVIE DELIVERS GOOD COMEDY AND QUALITY AND THAT ESSENCE WE HAVE JUST GROWN TO LOVE SO MUCH. |
|
| 36 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 37 |
Stardust 2007, PG-13) |





































