Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  footskater's Rating My Rating
1
Silent Hill 2006,  R)
2
Underworld 2003,  R)
3
Miami Vice 2006,  R)
4
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
magnifique
5
Lucky Number Slevin 2006,  R)
6
Elephant 2003,  R)
Elephant
Excellent, use of various characters perspectives and perceptions of a days events. One can't say too much without ruining the effect.
7
Saved! 2003,  PG-13)
8
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
impressionnant, magnifique !
9
300 2007,  R)
300
Brilliant adaptation of the graphic novel , excellent special effects and the blood splatter should have been listed in the credits as a character as it bordered on overkill (no pun intended) but it worked for this movie adding to the overall effect.
10
Shooter 2007,  R)
11
The Departed 2006,  R)
The Departed
Shakespearian Tradegy like brilliance
12
The Grudge 2004,  PG-13)
13
Pulp Fiction 1994,  R)
14
Reservoir Dogs 1992,  R)
15
Resident Evil 2002,  R)
16
Human Traffic 1999,  R)
17
The Salton Sea 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments