My Favorite Movies


  FoolForVanity's Rating My Rating
1
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
This movie is too great.
2
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
Marie Antoinette
ONe of the Best Time peices in a while . I was gettng tire of gay men from the Old World. Kirsten Dunst is beautiful in this.
3
Phone (Pon) 2002,  R)
Phone (Pon)
I realy liked the idea of the whole older guy being with the younger girl. The whole sick and twiste love triangle was great
4
The Woods 2006,  R)
The Woods
Really great coming of age "ghost/witch" story. Very odd and hey Bruce Campbell is the man.
5
Pretty Persuasion 2005,  R)
Pretty Persuasion
This film is so funy, a must watch.
6
The Doom Generation 1995,  R)
The Doom Generation
This was one of the most shocking movies I have ever seen. I was weirded out the the point where I didn't move and stared for about an hour. But now I watch it all the time.
7
The Evil Dead 1981,  R)
8
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
9
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
10
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
11
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
12
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
13
Ringu 2 (Ring 2) 1999,  Unrated)
14
Ringu 0 2001,  Unrated)
15
Rasen 1998,  Unrated)
16
Yogen (Premonition) 2004,  R)
17
Feast 2006,  R)
Feast
:D
18
The Toxic Avenger 1985,  R)
19
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
20
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
21
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
22
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
23
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
24
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
25
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
This movie is underrated. Only because some people don't get it. I can relate with the situation/plot line. I know what it's like I mean of course you didn't see the end coming but you sort of do. I mean the stepmother is nice then all of a sudden a few screws loose. But I love this movie. It's the most saddest movie I have seen up to date. If you want to see something similiar I reccomend BUNSHINSABA and PRAY.
26
Night of the Living Dead 1968,  R)
27
The Dead Hate the Living 1999,  R)
28
Silent Night, Bloody Night 1973,  R)
29
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
30
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
31
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1931,  Unrated)
32
Hellraiser 1987,  R)
33
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
34
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
35
Peter Pan 1953,  G)
36
Opera 1987,  R)
37
Pulse (Kairo) 2001,  R)
38
Dark Water 2005,  PG-13)
39
Basket Case 1982,  R)
40
The Funhouse (Carnival of Terror) 1981,  R)
41
In the Mouth of Madness 1994,  R)
42
Nightbreed 1990,  R)
43
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977,  R)
I Spit on Your Grave (Day of the Woman)
I love this movie so much. Talk about exploitation. Reverse Exploition.
44
Down in the Valley 2005,  R)
Down in the Valley
Everything.
45
Il Fantasma dell'Opera (The Phantom of the Opera) 1998,  R)
46
The Hole 2001,  R)
47
Love Object 2003,  R)
48
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Hahahahaha.
49
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
The Hills Have Eyes 2
Shitt yeah I was just like HIGH FIVE and laughing the whole time :D
50
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
"I'll bite your head off and shit down your neck" hahahahaha
51
Happy Birthday to Me 1980,  R)
Happy Birthday to Me
"Happy Birthday To Me" This was so funny.
52
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
I knew it was going to be a love story. I LOVED every little bit of it too.
53
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
YAY Fergie DIES!!!!
54
Terror Firmer 1999,  R)
55
Class of Nuke 'Em High 1986,  R)
56
Interview with the Vampire 1994,  R)
57
Stay Alive 2006,  PG-13)
58
Fright Night 1985,  R)
59
Fright Night Part 2 1988,  R)
60
Waxwork 1988,  R)
61
Waxwork II: Lost in Time 1991,  R)
62
Just Married 2003,  PG-13)
63
Hollywoodland 2006,  R)
64
Premonition 2007,  PG-13)
Premonition
This was alright even though they said it didnt have anything to do with the asian premonition I soooo saw alot of imagery from the "original" It's not a remake but it's paying homage.
65
Dead Silence 1998,  R)
Dead Silence
This movie was really funny. And then the cameo of jigsaw was even funnier
66
The Hills Have Eyes 2006,  R)
67
The Hills Have Eyes 1977,  R)
68
The Hills Have Eyes, Part 2 1985,  R)
69
Return to Horror High 1987,  R)
70
The Amityville Horror 2005,  R)
71
Horror Hotel 1960,  PG-13)
72
The Cabinet of Dr. Caligari 2006,  Unrated)
73
Dementia 13 (The Haunted and the Hunted) 1963,  Unrated)
74
The Abominable Dr. Phibes 1971,  PG-13)
75
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
76
Pan's Labyrinth 2006,  R)
77
Paura nella cittą dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
Paura nella cittą dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell)
I have owned this for a hile now about 3 onths I only just saw it a week ago. Well let me tell you the story line was pretty good. It was set around my area and that was creepy. It's kind of cool to see zombies running around on streets you drive by every now and again. The greatest scene is when the girl throws up her whole insides now thats a must watch. :D Lucio Fulci said. "I love her as an actress I killed her so many times" That is really funny. I reccomend you watch this if you're really into gore. But there is a disclaimer in the USA they did bad editing for the our audience types and some parts may seem spotty. Blame THE MAN. It's all their fault anyway cutting up art for no really good reason.
78
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
This was good but not me. I enjoyed it I mean I love the characters and everything. But when you date a comic book lover this is just ruined because they just complain about how its not true to the story. I mean I didn't know Gwen Stacy was Peter Parkers first girlfriend who died at the hand of green goblin or something like that. Yeah she died and then he started dating MaryJane. WTF So I mean the movie is ruined little things like that do it. Well I mean it was great hands down but it was too HOLLYWOOD for me I can't watch it more than 3 times before I say this movie sucks. So I space it out so that everytime I watch it it was just as great as the first.
79
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
I like this film alot. The characters are intersting but cliche` but the Soundtrack is great!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
80
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Yeah I saw this first showing thursday at 8. This was really good. Trying to hard to be funny though.
81
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
One thing I can say about this film is that it tells it like it is. I actually expected less from this movie and din't expect to be a softee for. This was such a sad film. It shows the reality of the situation, The sorrow, and pain. I love this film.
82
28 Days Later 2002,  R)
83
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
At first I was not interested in this film. But then I saw a trailer for it. Honestly This has to be one of the funniest girl films of 2004. Yeah I mean HAHA.
84
Return to Oz 1985,  PG)
Return to Oz
I saw this movie for the first time last night. AND OMG did I love it. It was AMAZING FAR FAR FAR FAR FAR BETTER than the Wizard of OZ. Judy GArland is mad fake. That movie was too fake I actually felt n touch with the characters Judy garla OZ was full of junkie actors who didnt give a cra about anyone and didn't enjoy makiing the film. I know I watch alot of documentaries
85
The Heart Is Deceitful Above All Things 2004,  R)
The Heart Is Deceitful Above All Things
This makes me love Asia even more. I apprecite "sleaze/exploitation" even more as well. But its not over,look up JT Leroy @ any bookstore and dive deeper into the world of jeremiah and sarah.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments