Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fong916's Rating My Rating
1
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
2
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
3
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
4
Who Am I? ,  PG-13)
5
Love Letter 1995,  PG)
6
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
7
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission) 1985,  R)
8
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983,  PG-13)
9
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995,  R)
10
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
11
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
12
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
13
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
14
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
15
Gorgeous (Boh lee chun) 1999,  PG-13)
16
Half a Loaf of Kung Fu (Dian zhi gong fu gan chian chan) 1979,  PG)
17
The Big Brawl (Battle Creek Brawl) 1980,  R)
18
Wheels on Meals (Kuai can che) (Powerman) (Weapon X) 1984,  Unrated)
19
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
20
The Protector 1985,  R)
21
The Tuxedo 2002,  PG-13)
22
Winners & Sinners 3: Twinkle, Twinkle, Lucky Stars (Xia ri fu xing) 1985,  R)
23
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
24
A Kid from Tibet (Xi Zang xiao zi) 1992,  Unrated)
25
Huang jia shi jie zhi IV: Zhi ji zheng ren (In the Line of Duty 4: Witness) 1989,  R)
26
Hero 2002,  PG-13)
27
Vampire Effect (Chin gei bin) (The Twins Effect) 2003,  R)
28
Iron Monkey 1993,  PG-13)
29
Shaolin Vs Devil's Omen (666 Mo gwai fuk wut) (Shaolin vs. The Evil Dead) (Satan's Return) 1996,  Unrated)
30
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
31
Yangguang Canlan de Rizi (In the Heat of the Sun) 1994,  Unrated)
32
Sien nui yau wan (A Chinese Ghost Story) 1987,  Unrated)
33
Japanese Story 2003,  R)
34
Half Japanese - The Band That Would Be King 1993,  Unrated)
35
Japanese War Bride 1952,  Unrated)
36
The Missing (Bu jian) 2003,  Unrated)
37
He Liu (The River) ,  Unrated)
38
Tau ban no hoi (Boat People) 1982,  R)
39
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
40
Eat a Bowl of Tea 1989,  PG-13)
41
Snake and Crane Arts of Shaolin (She hao ba bu) 1978,  PG)
42
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
43
Jing wu men (Fist of Fury) ,  R)
44
Goodbye Dragon Inn 2003,  Unrated)
45
Ni na bian ji dian (What Time Is It Over There?) 2001,  Unrated)
46
Zhong hua zhang fu (Heroes of the East) 1982,  R)
47
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
48
Bruce Lee - A Warrior's Journey 2000,  Unrated)
49
Bruce Lee and Kung Fu Mania 2001,  Unrated)
50
Tokyo Pop 1988,  R)
51
Tokyo Drifter 1966,  Unrated)
52
Moonlight in Tokyo (Ching yi ngor sum gi) 2005,  Unrated)
53
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
54
Tôkyô zonbi (Tokyo Zombie) 2005,  Unrated)
55
Tokyo 10+01 (Tokyo Eleven) 2003,  Unrated)
56
Material Girls 2006,  PG)
57
A Cinderella Story 2004,  PG)
58
Agent Cody Banks 2003,  PG)
59
The Perfect Man 2005,  PG)
60
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) 2001,  Unrated)
61
Tau man ji D (Initial D) 2005,  Unrated)
62
The Year That Trembled 2002,  R)
63
Noon Blue Apples 2002,  Unrated)
64
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
65
You Got Served 2004,  PG-13)
66
Za ginipiggu 2: Chiniku no hana (Guinea Pig 2: Flowers of Flesh and Blood) 1985,  Unrated)
67
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
68
Spider-Man 2002,  PG-13)
69
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
70
Superman Returns 2006,  PG-13)
71
Kiss of the Dragon 2001,  R)
72
Romeo Must Die 2000,  R)
73
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
74
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
75
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) 1995,  R)
76
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) 1994,  R)
77
The Legend (Fong Sai Yuk) 1993,  R)
78
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005,  Unrated)
79
Once Upon a Time in China and America 1997,  Unrated)
80
Black Mask 1997,  R)
81
Once Upon a Time in China 1991,  R)
82
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
83
The One 2001,  PG-13)
84
The Love Eterne (Liang shan bo yu zhu ying tai) 1965,  Unrated)
85
Little Red Flowers (Kan shang qu hen mei) 2005,  Unrated)
86
The Magic Blade (Tien ya ming yue dao) 1976,  Unrated)
87
Jet Lag 2002,  R)
88
Chinese Box 1997,  R)
89
TMNT 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments