My Favorite Movies
| folkdude01's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lady Eve 1941, Unrated) |
|
| 2 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 3 |
Clerks 1994, R) |
|
| 4 |
Swingers 1996, R) |
|
| 5 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 6 |
Living in Oblivion 1995, R) |
|
| 7 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 8 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 9 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 10 |
Sullivan's Travels 1941, Unrated) |
|
| 11 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 12 |
How Green Was My Valley 1941, Unrated) |
|
| 13 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 14 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 15 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 16 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 17 |
Meet John Doe , Unrated) |
|
| 18 |
A Hard Day's Night 1964, G) |
|
| 19 |
The Grey Zone 2001, R) |
|
| 20 |
Me and You and Everyone We Know 2004, R) |
|
| 21 |
A Scanner Darkly 2006, R) |
|
| 22 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 23 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 24 |
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip 2000, R) |
|
| 25 |
Mean Streets 1973, R) |
|
| 26 |
Bringing Out the Dead 1999, R) |
|
| 27 |
No Direction Home: Bob Dylan 2005, G) |
|
| 28 |
Bob Dylan: Don't Look Back 1967, Unrated) |




























