My Favorite Movies


  fogducker69's Rating My Rating
1
10 1979,  R)
10
classic blake edwards comedy
2
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
3
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
brilliantly uncomfortable to watch
4
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
A real love story, with the best soundtrack by John Barry. This is the film that made me want to do film music
5
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
An Affair to Remember
oldskool classic sunday afternoon sloppy love story
6
Baraka 1993,  Unrated)
Baraka
the most visually and mentally stunning film you will ever see. and a great soundtrack to boot
7
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu)
classic french trilogy. julie delpy finally called me to sing on the da vinci code for me, but alas the timing was off and i couldn't wait for her to get back to LA. deadlines are a bitch
8
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
just shut up and watch it. no chopsing now while this work of genious is playing, or you may miss the plot.
9
This Year's Love 1999,  Unrated)
This Year's Love
great brit flick, a more realistic love story with no hollywood bullshit attached
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
if you haven't seen this film , it is simply because
A: you are very young
B: you have no taste and need to get out a bit more.
11
The Jacket 2005,  R)
The Jacket
12 monkeys meets one flew over the cuckoos nest. I went to the premiere of this, a good friend shares a place here in la with keira, such a sweet girl, also got to hang with adrien at the after party. cool guy. worth watching
12
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
My best friend ihere in LA Tomas Aran, plays Quintus in this movie and being good friends with russel they are also together in 'la confidential' i love hanging at tomas's house and hearing all the juicy gladiator storys
13
Door to Door 2006,  Unrated)
Door to Door
william should have won an oscar here, a truly great and believable performance
14
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
slow but brilliant
15
About Schmidt 2002,  R)
About Schmidt
one of jacks finest, again a little slow but a great performance
16
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
hope this wins at the oscars next month, well deserved, a very relatable family movie
17
Happy Go Lovely 1951,  Unrated)
Happy Go Lovely
classis romance set in scotland, i put this on almost every night when i go to sleep..unless i get lucky and have a little company instead
18
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
this takes santa claus to a whole new dimension, and i LOVE it!!
19
Time After Time 1979,  PG)
Time After Time
oldskool but you cant knock a good hg wells movie
20
Same Time, Next Year 1978,  PG)
Same Time, Next Year
another classic romace
21
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre)
a fine foreign film indeed
22
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
amazing cinematograpy. a great flick, smells a little of hollywood, but pretty humble in total. not for the squeemish
23
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
classic brit comedy at its finest. one to watch over and over
24
Time Bandits 1981,  PG)
Time Bandits
a little weird, but then again so was 12 monkeys...a brilient mind at work here. classic
25
Skin Deep 1989,  R)
Skin Deep
i pissed myself with laughter with this film. a true blake edwards classic
26
Once Upon a Time in America 1984,  R)
27
Once Were Warriors 1994,  R)
Once Were Warriors
a great ozzy flick, very rough and domestically violent, but very true to ground and believable
28
The Man Who Knew Too Little 1997,  PG)
The Man Who Knew Too Little
smart and silly, a great concept
29
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
one of leonardo's finest, and i made sure i told him that when i sat behind him at 'the beach' premiere which i did a hint of music for. the after part in leicester square rocked too. got to chat with ray winstone, one of my idols
30
The Butterfly Effect 2004,  R)
31
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
another brill performance by jack, not to be missed
32
All the President's Men 1976,  PG)
All the President's Men
another classic film, and its not ruined by many of todays musical scores in films...just simple and neede only when needed and not to cover up a bad scipt liek a lot of modern movies made in this town.
33
Funny Bones 1995,  R)
Funny Bones
very dry, very brillient..lee eveans is superb in this flick, i just wish hollywood would give him the break he truly deserves
34
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
very entertaining, a little research goes a long way though.
35
Man on the Moon 1999,  R)
Man on the Moon
you dont need to be a jim cary fan to see this, if you know who any kaufman is, then you realise just how brillient jim is at being him.
36
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
what is there to say, apart from learn ya rhyming slag me old china uvvawise you been brown bread in the water
37
What About Bob? 1991,  PG)
What About Bob?
classic comedy, richard dreyfuss at his best
38
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
Farrely brothers at their best
39
21 Grams 2003,  R)
40
Mystery Men 1999,  PG-13)
Mystery Men
not everyones cup of tea, but i love the whole concept of wanna be superheroes getting the shit kicked out of them all the time, when they go up against the baddys
41
Arthur 1977,  PG)
Arthur
hooke me as a kid, stopped counting at 32, seen it more since, an old classic for ya dudley moore fans
42
The Thin Red Line 1998,  R)
43
Saving Private Ryan 1998,  R)
44
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
45
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
46
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
47
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
48
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
49
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
50
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
51
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
star wars rulez
52
The War of the Roses 1989,  R)
53
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
best animation ever
54
Me, Myself & Irene 2000,  R)
55
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
56
X-Men 2000,  PG-13)
57
Men in Black 1997,  PG-13)
58
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
59
The Lord of the Rings 1978,  PG)
60
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
brilliant concept, it brings keeanu reeves cardboard acting to life
61
The Deep 1977,  PG)
62
Blade Runner 1982,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments