Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  flyingnun57's Rating My Rating
1
The Bucket List 2007,  PG-13)
2
Remember the Titans 2000,  PG)
3
Training Day 2001,  R)
4
Déjà Vu 2006,  PG-13)
5
The Bone Collector 1999,  R)
6
The Great Debaters 2007,  PG-13)
7
John Q 2001,  PG-13)
8
Out of Time 2003,  PG-13)
9
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
10
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
11
Crimson Tide 1995,  R)
12
Glory 1989,  R)
13
The Siege 1998,  R)
14
The Manchurian Candidate 2004,  R)
15
Inside Man 2006,  R)
16
Man on Fire 2004,  R)
17
American Gangster 2007,  R)
18
The Taking of Pelham 1 2 3 2009,  R)
19
Mississippi Masala 1991,  R)
20
Happily Ever After 1993,  G)
21
Cry Freedom 1987,  PG)
22
For Queen & Country 1989,  R)
23
Power 1986,  R)
24
Heart Condition 1990,  R)
25
Carbon Copy 1981,  R)
26
The George McKenna Story (Hard Lessons) 1986,  G)
27
Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II 1992,  Unrated)
28
License to Kill 1984,  PG-13)
29
The Book of Eli 2010,  R)
30
Unstoppable 2010,  PG-13)
31
Wilma 1975,  Unrated)
32
The Secret Life of Bees 2008,  PG-13)
33
Mad Money 2008,  PG-13)
34
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
35
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
36
Sphere 1998,  PG-13)
37
The Perfect Holiday 2007,  PG-13)
38
Juice 1992,  R)
39
The Cookout 2004,  PG-13)
40
The Muppets' Wizard of Oz 2005,  PG)
41
Arctic Tale 2007,  G)
42
Living Out Loud 1998,  R)
43
Life Support 2007,  Unrated)
44
Mama Flora's Family 1998,  Unrated)
45
Talking to Heaven (Living with the Dead) 2002,  PG-13)
46
Kung Faux: Vol. 5 2006,  Unrated)
47
Meet The Browns 2008,  PG-13)
48
Marriage Counselor 2008,  Unrated)
49
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
50
Silent Venom 2009,  Unrated)
51
Black Men: The Truth 2007,  Unrated)
52
Why Did I Get Married Too 2010,  PG-13)
53
Wash, Dry & Spin Out 2002,  Unrated)
54
Air Bud 2 - Golden Receiver 1998,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments