My Favorite Movies


  fly46's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
One of my favorite movies... growing up I must have watched it a thousand times.
2
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
I watched this movie a million times growing up... I love it..
3
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
This is one of the best movies I have ever seen.
4
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Okay, so this movie had a few odd places in it, but it did a really good job clearing up anything left by the series abruptly ending... And I love Joss.
5
Stroker Ace 1983,  PG)
Stroker Ace
Comedy the way it's supposed to be done... None of that Ricky Bobby crap that makes NASCAR look bad...
6
Angels in America 2004,  Unrated)
Angels in America
I absolutely loved this play/movie/everything about it was great!!
7
The Greatest Game Ever Played 2005,  PG)
The Greatest Game Ever Played
Yeah, it's golf. But it was a great movie. True stuff is always best!
8
The Great Raid 2005,  R)
The Great Raid
One of the best stories in history that they don't teach us in school.
9
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
This was a dang good movie.
10
Cars 2006,  G)
Cars
I have to admit.. I loved this movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments