My Favorite Movies
The comedies
| fluturash's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Great Dictator 1940, G)
this could easily win a prize for the funniest movie ever. charlie chaplin is at his best performance.some very memorable scenes there.this movie has it all : some many laughs you forget any other crappy comedy you've seen before, but also, some serious, humanitarian message. very chaplin-esque. it wouldn't be magnificent otherwise. |
|
| 2 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 3 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 4 |
Tales from the Golden Age 2011, Unrated) |
|
| 5 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 6 |
Victor Victoria 1982, PG) |
|
| 7 |
The Purple Rose of Cairo 1985, PG) |
|
| 8 |
Wizard of Oz 1925, Unrated) |
|
| 9 |
Ninotchka 1939, R) |
|
| 10 |
Sabrina 1954, Unrated) |
|
| 11 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 12 |
Seven Brides for Seven Brothers 1954, G) |
|
| 13 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 14 |
Tootsie 1982, PG) |
|
| 15 |
Adam's Rib 1949, Unrated) |
|
| 16 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 17 |
The Birdcage 1996, R) |
|
| 18 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 19 |
Across the Universe 2007, PG-13)
probably one of the best movies i have seen lately...not only it has great music, but it is well adapted and perfectly synchronized to the storyline....it abounds in symbols and historical references,which can only be a great plus...the actors are perfectly chosen and to close it up.....it's a great movie..... |
|
| 20 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |




















