My Favorite Movies
| Flutterby3182's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dracula 2000 2000, R) |
|
| 2 |
Timeline 2003, PG-13) |
|
| 3 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 4 |
Little Nicky 2000, PG-13) |
|
| 5 |
Tank Girl 1995, R) |
|
| 6 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 7 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 8 |
Finian's Rainbow 1968, G) |
|
| 9 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 10 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 11 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 12 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 13 |
Blade 1998, R) |
|
| 14 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 15 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 16 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 17 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 18 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 19 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 20 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 22 |
Backdraft 1991, R) |
|
| 23 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 24 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 25 |
Lara Croft - Tomb Raider 2001, PG-13) |
|
| 26 |
Cats & Dogs 2001, PG) |
|
| 27 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 28 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 29 |
The Jungle Book 1967, G) |
|
| 30 |
Dune 1984, PG-13) |
|
| 31 |
Nightbreed 1990, R) |
|
| 32 |
Pete's Dragon 1977, G) |
































