Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. floturner420
  2. florence

I LIKE GREAT FILMS - NOT IN ANY SPECIFIC ORDER

  floturner420's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
my all time favourite!!
2
The Departed 2006,  R)
The Departed
maaaagnificent!
3
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
I love this movie soo much , the book the best though
4
Inglourious Basterds 2009,  R)
5
Four Rooms 1995,  R)
6
Natural Born Killers 1994,  R)
7
Big Daddy 1999,  PG-13)
8
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
EXCELLENT
9
Reservoir Dogs 1992,  R)
10
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
one of my favorites
11
Saving Grace 2000,  R)
12
Spun 2002,  R)
13
Beerfest 2006,  R)
Beerfest
Ive seen half of the movie, cant wait to buy it
14
BASEketball 1998,  R)
BASEketball
Matt Stone & Trey Parker legends of comedy
15
Super Troopers 2002,  R)
16
Wonderland 2003,  R)
17
Max Payne 2008,  PG-13)
Max Payne
mark wahlberg everybody
18
Hero 2002,  PG-13)
19
Blow 2001,  R)
20
Snatch 2001,  R)
21
Sin City 2005,  R)
22
Poolhall Junkies 2002,  R)
23
Pulp Fiction 1994,  R)
24
Blood Diamond 2006,  R)
25
Requiem for a Dream 2000,  R)
26
Grandma's Boy 2006,  R)
27
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
28
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
29
Idle Hands 1999,  R)
Idle Hands
Just saw this one for the first time !
30
Running Scared 2005,  R)
31
Kalifornia 1993,  R)
32
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
yea i love this one for sure
33
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
this movies sweet , watch it until the ending
34
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
One of the BEST Vietnam movies you will ever see ! Watch it
35
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
Goodie but oldie
36
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
37
28 Days Later 2002,  R)
38
300 2007,  R)
39
Perfect Blue 1997,  R)
Perfect Blue
very twisted anime
40
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
not too many people have seen this !! but im telling you its greeeat
41
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
one of my very favorites
42
American History X 1998,  R)
43
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
i liked this one better than the 1st
44
Let's Go To Prison 2006,  R)
45
Billy Madison 1995,  PG-13)
46
Awesome: I...Shot That! 2006,  R)
47
Dangerous Liaisons 1988,  R)
Dangerous Liaisons
so much better than the new one
48
The Wendell Baker Story 2005,  PG-13)
The Wendell Baker Story
loved this movie! so great!
49
Donnie Brasco 1997,  R)
50
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
love it . i could watch this over and over
51
We Own the Night 2007,  R)
We Own the Night
excellent mmovie, love the time setting, storyline actors/actresses! great recommended for everyone.. over 18 ;)
52
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
Good realistic thriller/horror. Josh HArnett played a good lead role, loved the ending scene! Best gore ive seen so far !
53
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
i secretly love star wars
54
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door)
awesome
love it
55
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
new favourite!
56
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
57
The Lion King 1994,  G)
58
Boogie Nights 1997,  R)
59
The Boondock Saints II: All Saints Day 2009,  R)
The Boondock Saints II: All Saints Day
O.M.G
60
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
excellent film - & what a soundtrack too .
61
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
62
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
love bill & scarlett in this one .
63
True Grit 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments