My Favorite Movies


  FlorentinaB's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
American History X 1998,  R)
3
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
4
Chicago 2002,  PG-13)
5
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
6
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
7
Down with Love 2003,  PG-13)
8
Sin City 2005,  R)
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Gia 1998,  R)
13
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
Akeelah and the Bee
Our deepest fear is not that we are inadequate. Our deepest fear is that we are powerful beyond measure. We ask ourselves, Who am I to be brilliant, gorgeous, talented, fabulous? Actually, who are you not to be? We were born to make manifest the glory of God that is within us. And as we let our own light shine, we unconsciously give other people permission to do the same.
14
Closer 2004,  R)
15
Big Fish 2004,  PG-13)
16
The Matrix 1999,  R)
17
The Matrix Revolutions 2003,  R)
18
The Matrix Reloaded 2003,  R)
19
How to Steal a Million 1966,  Unrated)
20
The Holiday 2006,  PG-13)
21
The Dark Knight 2008,  PG-13)
22
It Happened One Night 1934,  Unrated)
23
Armageddon 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments