My Favorite Movies


  flima89's Rating My Rating
1
Adaptation 2002,  R)
2
Psycho 1960,  R)
3
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
4
Mulholland Drive 2001,  R)
5
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
6
Höstsonaten (Autumn Sonata) 1978,  R)
7
Bad Education (La Mala educaciķn) 2004,  NC-17)
8
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) 1984,  Unrated)
9
What Have I Done to Deserve This? (Qu he hecho yo para merecer esto!!) 1984,  Unrated)
10
Match Point 2005,  R)
11
Casablanca 1942,  PG)
12
Bande ā part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
13
Jules and Jim 1962,  Unrated)
14
Blow-Up 1966,  Unrated)
15
Fight Club 1999,  R)
16
Being John Malkovich 1999,  R)
17
Dancer in the Dark 2000,  R)
18
Dogville 2003,  R)
19
Manderlay 2005,  Unrated)
20
Lost In Translation 2003,  R)
21
The Virgin Suicides 1999,  R)
22
The Hours 2002,  PG-13)
23
Amores Perros 2000,  R)
24
21 Grams 2003,  R)
25
Breathless (Ā bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
26
Requiem for a Dream 2000,  R)
27
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
28
Vertigo 1958,  PG)
29
Dial M for Murder 1954,  PG)
30
Boys Don't Cry 1999,  R)
31
Pulp Fiction 1994,  R)
32
Heavenly Creatures 1994,  R)
33
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
34
Stalker 1979,  Unrated)
35
Apocalypse Now 1979,  R)
36
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
37
The Shining 1980,  R)
38
Almost Famous 2000,  R)
39
Blue Velvet 1986,  R)
40
The Color Purple 1985,  PG-13)
41
The Doors 1991,  R)
42
Natural Born Killers 1994,  R)
43
Gilda 1946,  PG)
44
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
45
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
46
Good Bye, Lenin 2002,  R)
47
Irreversible 2002,  Unrated)
48
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
49
The Godfather 1972,  R)
50
Lolita 1962,  Unrated)
51
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
52
My Fair Lady 1964,  G)
53
Tess 1979,  PG)
54
Pčre et fils 2003,  Unrated)
55
Persona 1966,  Unrated)
56
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
57
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
58
Stealing Beauty 1996,  R)
59
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
60
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
61
The Tenant 1976,  R)
62
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) 1964,  Unrated)
63
Party Monster 2003,  R)
64
Y Tu Mamá También 2001,  R)
65
A Clockwork Orange 1971,  R)
66
Little Miss Sunshine 2006,  R)
67
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
68
Barry Lyndon 1975,  PG)
69
Scarface 1983,  R)
70
Taxi Driver 1976,  R)
71
The Seventh Seal ,  Unrated)
72
The Birds 1963,  PG-13)
73
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
74
Trainspotting 1996,  R)
75
The Dreamers 2003,  NC-17)
76
Dreams 1990,  PG)
77
All About Eve 1950,  PG)
78
Melinda and Melinda ,  PG-13)
79
American Beauty 1999,  R)
80
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
81
Big Fish 2004,  PG-13)
82
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
83
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
84
Full Metal Jacket 1987,  R)
85
Citizen Kane 1941,  PG)
86
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
87
The Goonies 1985,  PG)
88
Jeux Interdits (Forbidden Games) 1952,  PG)
89
Volver 2006,  R)
90
Mean Girls 2004,  PG-13)
91
Rear Window 1954,  PG)
92
The Producers 2005,  PG-13)
93
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
94
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
95
Delicatessen 1991,  R)
96
Vanilla Sky 2001,  R)
97
Rosemary's Baby 1968,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments