My Favorite Movies


  flaviamiranda's Rating My Rating
1
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
Brilliant and touching film.
One of the best italian movies.
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
cool!!!
3
Dead Poets Society 1989,  PG)
4
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
Al Pacino´s performance is simply perfect!
5
The Devil's Advocate 1997,  R)
6
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Simply brilliant! The acting, music and visuals...
7
American History X 1998,  R)
8
Seven (Se7en) 1995,  R)
9
The Party 1968,  PG)
The Party
Very funny old movie!
10
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
11
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
A Hilarious classic! "Put the candle back!"
12
Mystic River 2003,  R)
13
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
14
In the Name of the Father 1993,  R)
15
Reservoir Dogs 1992,  R)
16
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
17
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
18
Legends of the Fall 1994,  R)
19
The Silence of the Lambs 1991,  R)
20
Crash 2005,  R)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
22
Forrest Gump 1994,  PG-13)
23
American Beauty 1999,  R)
24
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
25
Back to the Future 1985,  PG)
26
Me, Myself & Irene 2000,  R)
27
Meet the Parents 2000,  PG-13)
28
There's Something About Mary 1998,  R)
29
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
30
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
31
Flashdance 1983,  R)
32
Footloose 1984,  PG)
33
Top Secret! 1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments