My Favorite Movies
| flavenne's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lust, Caution 2007, NC-17)
Beautiful storyline (very true to real life), beautiful cinematography, beautiful acting (especially Tang Wei's & Tony Leung's), beautiful directing. I got so hooked up with this movie, I even did research as to the meanings behind the story. Tang Wei's expressions in this movie are priceless. You can tell what she's thinking & feeling from her expressions alone. Bravo! |
|
| 2 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 3 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 4 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 5 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 6 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 7 |
Somewhere in Time 1980, PG) |
|
| 8 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Swing Girls 2004, Unrated) |
|
| 10 |
Karol, un uomo diventato Papa (Karol: A Man Who Became Pope) 2005, Unrated) |










