Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. flameamigo777
  2. Kayden

This is just a list of movies that I have enjoyed watching over the years as a film critic. As you can see, my taste is pretty wide. But these are all in no order.

  flameamigo777's Rating My Rating
1
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
IMO, the pinnacle of supernatural sci-fi awesomeness. Best out of all 3 movies in this perfect trilogy.
2
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
Written by two exceptionally talented actors gave them an Academy Award. And it's got Robin Williams.
3
Batman 1989,  PG-13)
Batman
The undisputed greatest Batman Movie EVER.
4
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
Tear jerking story, ensemble cast, it's almost impossible NOT to cry during this.
5
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
All star cast delivers an all star full throttle heist. Recommended for the theif in you.
6
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
A cute and unique romantic story. Reminds me of me and my girlfriend.
7
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
A worthy adaptation from the novels.
8
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
The collaboration of all past adventure movies. Enough said.
9
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
BEST. SEQUEL. EVER.
10
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
The film that made Bruce Willis a house held name. And it's STILL good.
11
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Questions your beliefs with a cool adaptation from the book.
12
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Brilliantly funny musical collab of the highest caliber.
13
Mercury Rising 1998,  R)
Mercury Rising
Autism rules!
14
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
Halle Berry, man. HALLE. FREAKIN. BERRE. Still, an awesome Bond performance by Brosnan.
15
Rent 2005,  PG-13)
Rent
This got me back into watching musicals. Excellent performances by all.
16
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
Ed Norton is a CRAZY MOFO.
17
The Score 2001,  R)
The Score
DeNiro we salute you.
18
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Love the Beatles, love the movie.
19
Thick as Thieves (The Code) 2008,  R)
Thick as Thieves (The Code)
Recently saw this, intriguing team up between these two. Like the Italian Job, recommended for the inner thief.
20
The Great Debaters 2007,  PG-13)
The Great Debaters
Denzel gives an excellent performance in this grammatical adventure.
21
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
Will Smith at his best.
22
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
Big fan of RE, the movie did it good justice.
23
The One 2001,  PG-13)
The One
Jet Li vs Jet Li with a clever concept and a young Jason Statham.
24
The Departed 2006,  R)
The Departed
An edge of your seat gangster thriller from Scorsee.
25
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
Crowe vs Denzel, a modern jewel in the gangster genre.
26
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Amazing CGI keeping true to the video game.
27
Quarantine 2008,  R)
Quarantine
This WILL scare you. Trust me on this.







This WILL scare the crap out of you because it can actually happen. WAY better then Cloverfield.
28
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Matt Damon emulating his inner Bond. Best of the trilogy.
29
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
BEST. CAR. CHASE. EVER. So intense, so cool, bringing back memories of the past horror movies.
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Best lightsaber fights overshadow Anakin's emoness.
31
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
THE pioneer for all other sci-fi adventures.
32
Robot Chicken: Star Wars 2007,  Unrated)
Robot Chicken: Star Wars
I always liked Robot Chicken and Seth Green
33
Death Race 2008,  R)
Death Race
High paced car racing with Jason Statham, SOOOO cool!
34
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
An awesome balls to the wall fight movie.
35
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Ah yes...the classic. A Sci-Fi fan MUST have for it's innovation into the supernatural, twisting the truth into something creative.
36
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
What hasn't been said about this classic?
37
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The classic that innovated the fantasy genre again putting Elijah Wood, Viggo Mortenson, and Sean Astin on the map!
38
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Time travel has never been this cool.
39
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
An epic war tale that will tug on your heart strings like a harp.
40
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Dark and grity and futuristic, it's impressive graphics and story capture your eyes.
41
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
The movie that jump started the heist genre for the modern day.
42
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Bale takes an early dive into the futuristic before Terminator, its pretty cool.
43
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2)
Jackie Chan at his ultimate best, the gold standard of martial arts epics.
44
The Marine 2006,  PG-13)
45
The Condemned 2007,  R)
The Condemned
Stone Cold at his best with explosive action!
46
12 Rounds 2009,  PG-13)
12 Rounds
Interesting concept, not as bad as people thought.
47
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOD MORNING VIETNAM!!
48
August Rush 2007,  PG)
August Rush
An endearing story of love and music, something everyone should see.
49
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
Laughter is always the best medicine.
50
The Shining 1980,  R)
The Shining
A true cult classic with Nicholson prooving himself to be a true Rated R Superstar.
51
Desperado 1995,  R)
Desperado
Guns and guitars, hellz yeah!
52
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Bale's finest performance and an amazing tribute to the original Pyscho.
53
The Secret of NIMH 1982,  G)
The Secret of NIMH
Don Bluth is an animating god, plain and simple and this is arguably his greatest masterpiece.
54
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Magic has never been this cool thanks to Wolverine and Batman's performance.
55
Saw III 2006,  R)
Saw III
The goriest and darkest of the SAW series. And that's saying something.
56
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
One of Hao Miyazaki's finest masterpieces. Again with Christian Bale.
57
Newsies 1992,  PG)
Newsies
Christian Bale is great in this, singing and dancing, way before American Pyscho.
58
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
An awesome heist movie that keeps you on your toes thanks to Clive Owen and Denzel.
59
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Gladiator to schitzo math genius, a brilliant pyschological thriller from Ron Howard and Crowe's best performance.
60
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
When I first heard of this it was like Branjelina's relationship if they were super spies. Still, despite the exaggeration of the concept, the action and story was well played and well thought out.
61
Scarface 1983,  R)
Scarface
SAY HALLO TO MY LIL FRIEND!
62
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Man I wish I could do some of the stuff Dicaprio did in this.
63
Digimon - The Movie 1999,  PG)
Digimon - The Movie
Brings back warm memories of the show.
64
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Molina gives a good effort as Doc Ock and actually manages to be as good as the first movie.
65
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
Will put some good effort into this.
66
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Well at least Willis still has it.
67
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Connery made this a lot better then it already was.
68
The Rescuers Down Under 1990,  G)
The Rescuers Down Under
So under rated but it's WAYYYY better then the first.
69
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
DeNiro at his ultimate best, reminiscant of Godfather.
70
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
A good Cage movie? By Disney? LE GASP!
71
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
One of the best love stories I have ever seen.
72
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
The only good Tom Cruise movie and a fantastic performance by Dustin Hoffman.
73
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
An under rated teenage story, well played out.
74
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
FUNNY. AS. HELL. Even thought I thought it would be stupid, it wasn't ^^
75
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
THIS is what real love is. Can't believe Im using a Disney film to show that.
76
The Land Before Time 1988,  G)
The Land Before Time
The very first movie that made me cry...I hate all of the sequels.
77
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
One of the very first successful video game movies and Angelina Jolie is PERFECT as this.
78
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
The very first movie I ever saw in my life.
79
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
As a writer myself, this helped me improve my writing. It's a movie that steps out from the norm which is what we have come to expect from Robin Williams.
80
Wanted 2008,  R)
Wanted
Awesome story, concepts, effects, stunts, fights, Angelina Jolie, a must see for any shooter fan.
81
300 2007,  R)
300
THIS IS SPARTA!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments