My Favorite Movies


  fitzsimmons10's Rating My Rating
1
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
Possibly my favourite movie. I want to be Che.
2
The Corporation 2003,  Unrated)
The Corporation
Best explanation of the crap situation of a freely capitalist world.
3
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
Good Night, And Good Luck
For those of us too young to know the McCarthy trials first-hand, this is a good account in a great movie. You will love Ed Morrow by the end.
4
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
An imagination is a wonderful thing.
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Obe Wan is possibly the greatest role in any film.
6
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
If you want to try an old movie for a change, try this one. You won't be disappointed.
7
Grizzly Man 2005,  R)
Grizzly Man
Mmmm... human.
8
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Humans are a virus? Interesting enough a concept to have students critique on an exam, in my opinion.
9
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
A beautiful and hilarious movie.
10
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Classic.
11
Swingers 1996,  R)
Swingers
It's money, baby.
12
The Straight Story 1999,  G)
The Straight Story
I love this movie. Slow and understated and beautiful.
13
Ryan 2004,  Unrated)
Ryan
Beautiful! A great short film (under 30 minutes I'd say) about a former National Film Board of Canada first-rate animator who is now a homeless man in Montreal. This was clearly a tough film to make for the current NFB animator, and he does some navel-gazing in it. My friend thought it was depressing, but I think it's beautiful.
14
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
What an amazing movie! A love story for those who despise white picket fences.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments