Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fitzgerald42's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
My FAVORITE book of all time, turned into one of the best movies ever made!
5
V for Vendetta 2006,  R)
6
Little Miss Sunshine 2006,  R)
7
Serenity 2005,  PG-13)
8
Gone With the Wind 1939,  G)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
12
Amadeus 1984,  PG)
13
Hidalgo 2004,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
16
Kelly's Heroes 1970,  PG)
17
Willow 1988,  PG)
18
300 2007,  R)
300
Two words...Gerard and Butler!!!
Oh, that and there are men...and I mean REAL men.../drool drool drool. So much testosterone...how can a girl control herself???
19
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
I cried from beginning to end!!
20
Emma 1996,  PG)
21
Talk to Me 2007,  R)
Talk to Me
You must must must must see this movie!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments