My Favorite Movies


  1. fishandclips
  2. Arnika

Most of these films are SciFi, Fantasy and/or Action coz i love 'em ;D.

  fishandclips's Rating My Rating
1
Back to the Future Part II 1989,  PG)
2
Back to the Future 1985,  PG)
3
Back to the Future Part III 1990,  PG)
4
Labyrinth 1986,  PG)
5
Pan's Labyrinth 2006,  R)
6
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Very cool. Not all that unique but fantastic entertainment. Very much like 1984 and V for Vendetta, so if you like that sort of thing this should fit in nicely with your dvd collection. Bale is great at being a plastic, stiff character. I love the bit with the puppy. Extremely hard to find in some countries as it had a very limited release, but its worth tracking it down :P
7
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Fan-freaking-tastic.
8
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
9
Hellboy 2004,  PG-13)
10
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
11
The Librarian: Quest for the Spear 2004,  Unrated)
The Librarian: Quest for the Spear
Awesome. Fantastic B-movie that will far exceed your low expectations. Ripping off Indiana Jones has never looked so great!
12
Willow 1988,  PG)
13
Sin City 2005,  R)
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
15
The Librarian: Return to King Solomon's Mines 2006,  Unrated)
The Librarian: Return to King Solomon's Mines
This movie is the ultimate ultimate B-movie, only surpassed by the original Librarian movie. Watch it with your friends and

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments