Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. firstsonxb
  2. domenik

My favorite movies ever. Not in exact order, but it's a compilation.

  firstsonxb's Rating My Rating
1
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
The absolute best script in years. I couldn't belive how good this movie was. It combined a good cast, great graphics and dark humor.
2
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
the best spider-man movie yet. regardles of what others may tell you, this one was the best yet.
3
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
an awesome movie that was so good, i wanted to see it right after it was over. the songs were good and the cinemotography was excelent.
4
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
such a great movie!!! the story, the acting, the cinemotography, all top notch. totally great.
5
Speed Racer 2008,  PG)
Speed Racer
Incredibly bright and verry fast paced. aimed at kids, though there was one scene where royalton revealed the whol;e set up behind the '43 Grand Prix that will mystify children.
6
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Another excelent movie, this was a great visual effects ride. The director obviously could have used some help and the script could use help but the cast makes up for the inadiquicies.
7
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
great digital effects and a decent script. the movie was awe-inspiring. it was overall great!
8
Jakob the Liar 1999,  PG-13)
Jakob the Liar
the greatest haulocaust movie I have ever seen. It makes you laugh then cry then maby even laugh again. It was great.
9
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Schindlers list takes a very strong person to watch but it was such a beautiful film and so realistic that it needs to be seen all over the world. In such a dark time in history, this man shone through. It deserved every award it received and more. That good.
10
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
this is one of the greatest superhero movies to date. It had a great cast, a great digital effects team and a great director. This was just a good movie.
11
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
the absolute best james bond movie yet. Craig was the second best bond yet. An overall excelent movie. It was colest opening scene though. B&W was a very cool look for this movie.
12
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
the best western i've ever seen with enough of a story to keep you interested and enough action to blow you away.
13
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Another good movie, the second time around was a great sequal. They definately needed to give some sort of award for it's digital effects. The cast was not quite as strong as the first one, but it was still good.
14
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
amazing. visualy astounding and so impacting. it was an amazing film.
15
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
A realy cool batman movie and definately the best one yet. I loved it.
16
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
an amazing visual achievment. del Torro's creepy vision of Hellboy's world is genius.
17
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
great cinemotography, great cast, great movie. overall, an amazing movie.
18
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
A great dino movie and one of the best cg in history. It was awesome.
19
Munich 2005,  R)
Munich
another great steven speilburg movie that astounded me and sent us through the counter-attack following the 1972 Munich olympics.
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
A pure clasic. The best of the origionals in my opinion. It used the force yoda.
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
This one was the best of the Prequils. the humor that even the droids had mixed with the sheer emotion of the drama scenes drove the movie.
22
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
great suporting cast and a great plot and script.
23
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Total thrill ride. It was non- stop action all the way through. I loved it.
24
Identity 2003,  R)
Identity
a great movie with such a huge twist, i'm still wrapping my head around it.
25
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
a hilarious movie that deserved all the praise it got. Chistopher lloyd was great.
26
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
A good place to start
27
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
Great effects, great directing, a good cast and a weak script make up Poseidon. They needed another script rewrite.
28
The Majestic 2001,  PG)
The Majestic
awe inspiring movie with a great score. the good ol' jazz is the only way to go.
29
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
Dan in Real Life
a very funny movie with lots of heart and a touching story. very heavy in the spoken and implied humor though, so if you like physical comedy, this is probably not for you.
30
Constantine 2005,  R)
Constantine
good movie every once in a while. not one to run out and buy.
31
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
a realy great adaption of one of the best ever graphic novel. it stayed prety close to the book and had a five star cast. a realy good movie.
32
Gone Baby Gone 2007,  R)
Gone Baby Gone
awsome movie that really cxaptures the drama of a missing child. good moral question at the end.
33
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
a toataly great movie. It blew me away, how good it was. The strong preformances supported by the great helming by Mr. Nolan, combine into an excelent, oscar worthy movie.
34
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
amazingly good movie. i loved it. good script from the cohen brothers.
35
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
so awe inspiring that i still can't fathom how he accomplished some of those feats.
36
Insomnia 2002,  R)
Insomnia
An awesome movie with the obvious Christopher Nolan touch. Though no big twist ending, it still was a great movie with solid actors and a great script.
37
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
jim carrey lights up the screen in this hillarious joke fest based on the man who thinks he can be god.
38
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
greatr movie with great direction. the cast and the amazingly twisted plot makes the movie great.
39
Juno 2007,  PG-13)
Juno
hillarious. such a great comedy. great cast and great director.
40
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
great sequil that breaks the usual rule of crap one. very fast paced and interesting the whole time.
41
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
best of the harry potter movies so far.
42
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
Another great dino flick, I liked to see grant back. It was an excelent one to say the least.
43
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
a realy good movie and had a good cast, a good director and an excelent script. It was hard to find a flaw.
44
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
an awesome movie that realy makes you think. i loved it.
45
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
This was a good movie. Period.
46
The Final Cut 2004,  PG-13)
The Final Cut
excelent movie with a great script penned from the brain. no source material. it was good.
47
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
This had a ton of digital effects and was not at all cheesy. that is why it was so great. the script was a bit weak and the movie realy didn't explain with much detail but it was still really good.
48
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
this movie hasd awesome digital effects. The part of Rick was excelently portrayed by brendon fraise. The movie haqd a realy cool opening scene and was not a disapointment.
49
The Great Mouse Detective 1986,  G)
The Great Mouse Detective
a clasical movie bassed off the popular series of books, the adventure of Sherlock Holms. it was funny and musical and visualy astounding. i loved this movie.
50
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
excelent movie with a first rate cast and an excelent script. the only thing was how long it was.
51
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
very funny with great cast. great plot and great director also get this movie up in the greats.
52
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Return of the jedi was a great wrap up of movie trilogies. It rocks on many different levels.
53
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
A good movie by the guy who blew Ghost Rider. It had great digital effects and a decent cast as well.
54
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
this is the best one in the pipeline of mission imposibles yet. Tom Cruise was an excelent actoe in this one. I really liked the directing by J.J. abrams. It was a verry good movie.
55
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
great story idea, great cinemotography and a great cast joined to make a great movie.
56
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The great first part in the epic trilogy introduced us to a cast of very cool and very imperfect characters. It felt good to be able to relate to new heroes.
57
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
amazing cast and great cinemotrography. great script. just an overall great movie.
58
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
except for the child murder in the middle(off screen though) the movie was very good. I enjoyed it alot.
59
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
great movie with good story, great direction, and good twist at the end.
60
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The best LOTR yet(since the Hobbit may be comming and don't know how good that will be) just a good one.
61
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
fast paced and very cool.
62
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
With it's awestriking effects and it's first rate cast, this movie kicks all kinds of butt.
63
Sahara 2005,  PG-13)
Sahara
A very cool along with humerous movie about the search in the desert for an ironclad. Dosn't keep to the book but still just as good.
64
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
A masterpeice deserving of many awards. this movie realy messed with your head. (in a good way)
65
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
a great trip through the west and a good sequil.
66
Awakenings 1990,  PG-13)
Awakenings
an excelent movie. With De Niro and Williams staring, you cant go wrong
67
October Sky 1999,  PG)
October Sky
A great film. It was an emotional roler coaster that overall had a satisfying climax.
68
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
not quite as good as the first but still thick with plot and sizzling action
69
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
the best score in ages. it was great. a good cast and great musical numbers topped it off.
70
The Music Man 2003,  G)
The Music Man
the humor combined with the music made for a great remake of a clasic.
71
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
it was a great spy movie and a political drama rolled into one.
72
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
this movie is extremely good and is definitely worthy ao best actor. This was a good one and was really real. The great amount of footage and how artistic it was makes it beatiful. It mde me want to play piano.
73
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
very funny and fast paced. i realy loved the musical numbers. they were great.
74
Cellular 2004,  PG-13)
Cellular
this was a good movie. it was a taunt thriller and had a great cast. just an overall excelent movie
75
The Whole Nine Yards 2000,  R)
The Whole Nine Yards
great movie with a great cast.
76
American History X 1998,  R)
American History X
an excelent movie with very strong ideas on racism and segregation. very good cast with great script.
77
Martian Child 2007,  PG)
Martian Child
a very dramatic movie with humor in the right spots and a great cast. first rate movie.
78
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
absolutely great. good action and still with some of that same bourne style.
79
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
The end-of-the-world stuff was a kind of old ploy by then but the movies it produced were unforgetable. This movie is near the top of those. Great effects, realy great actors and Michael Bay directing. It was very good.
80
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
funny, fast paced, and very cool. i liked it alot.
81
Beyond the Sea 2004,  PG-13)
Beyond the Sea
a realy good musical about the life of the legend, bobby darin. This was just a good movie. Kevin Spacy was great.
82
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
WOW!!! taht is most of what you can say to such a movie. The plain fact that it is terible that he father would twist the haulocaust into a game is irelivant. The father loved his son that much. It makes you realize that life is beautiful.
83
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Hilarious. That's about all you can say about a jim carrey movie. All though you can say moving this time.
84
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
a great movie about spies. It was serious drama.
85
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
an extremely good movie that made us all cheer by the end. it was great.
86
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
This movie was another superhero movie. That is about it. Except for the fact to the Invisible Woman was extremely HOT!, the movie was bland. The only reason it got 3 and a half stars was the efects. Oh yeah, Chris Evans was funny also.
87
Collateral 2004,  R)
Collateral
a great film by michael mann and is filled with action and a thick plot from start to finish.
88
Flags of Our Fathers 2006,  R)
Flags of Our Fathers
great movie with an awesome, solid dramatic story also mixed with an action movie.
89
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Great movie. a cinimatic masterpiece that deserves to be remembered years from now.
90
16 Blocks 2006,  PG-13)
16 Blocks
A great movie. this one was a gripping thriller. This one
was good.
91
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
A terific movie worthy of oscars. From the first hilarious rant on the air to the plane leaving korea, this movie holds on and never lets go.
92
Runaway Jury 2003,  PG-13)
Runaway Jury
a great adaption of the Jhon Grisam novel and i realy enjoyed it.
93
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
Had a realy great premise, a very good digital effects team and great directing. The only thing it needed was more humor and action.
94
Snatch 2001,  R)
Snatch
a hilarious movie with action, suspense and irony at the end. it was realy good.
95
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
great story with a definate resolutioon at the end. that's alway nice in a movie. no chance for a crappy sequil.
96
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
Robin williams is one of the greatest. this movie just scratches the surface of his comedic genius.
97
The Island 2005,  PG-13)
The Island
a very good action flick that grabs hold and won't let go. it was definately a good movie.
98
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
an excelent movie and one that anyone can enjoy.
99
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
Driving Miss Daisy
Very funny with a great moral lesson attached. it realy was good.
100
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
Maintains the same fun and magic as the original. Same cast always helps but the fact remains that it was cool.
101
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
an excelent and well thought out movie. this was a cool one.
102
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
The best james bond film untill casino royal came along.
103
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
The second harry potter movie drasticaly changed from the first. It was still excelent.
104
John Q 2001,  PG-13)
John Q
An amazing tale of a fathers devotion and love for his son. this was a great movie.
105
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
great. what more is there to say about this awesome flick?
106
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
A great bond flick staring pierce brosnan. That was just painful to type.
107
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
The Man with the Golden Gun
i don't know why thjis one was ragged on so much. I liked it.
108
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
this entertaining and very sci-fi action comedy runs in great loops and extreme circles to get laughs. It still pulled it off though.
109
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
The coolest one so far lost some of the magic touch that made it star trek. It was an excelent movie but needed a bit more polishing.
110
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
a very good movie that had a good cast and a great director. good plot as well.
111
Down with Love 2003,  PG-13)
Down with Love
very funy. i laughed but the plot twist at the end made the movie seem a bit surreal.
112
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
it lost story but kept action. the two don't quite balance each other out.
113
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
An excelent addaption for the big screen from the clasic tv show.
114
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
A griping action movie with stunning digital effects and a stellar cast, this movie only made one mistake. TOM CRUISE!!!
115
Star Trek Generations 1994,  PG)
Star Trek Generations
humorus and great in it's action. This digital effects display masterfuly keeps the star trek series alive.
116
Hidalgo 2004,  PG-13)
Hidalgo
great movie for action fans and horse fans. the scene when he ran from building to building was amazing.
117
Troy 2004,  R)
Troy
An epic film by Wolfgang peterson who takes his eyes off the water for a while and moves to land. It was a great movie but a bit drawn out.
118
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
Absolutely hilarious. Even though it's a chick flick, it still makes me laugh. It was good.
119
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007,  G)
Mr. Magorium's Wonder Emporium
very funny. it waas a very cute movie with great cinemotography and great actors.
120
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
didn't stick to the book, but the excitment was there.
121
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
very fast paced with no outrageously ridiculous stunts that would never happen in a million years.
122
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
With a strong cast, strong script, and not many digital effects, this movie was a good one. It didn't have much of a chance to screw up. It was an overall good movie.
123
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
not as good as the first or third but it was still good
124
Newsies 1992,  PG)
Newsies
this was a great musical with great dance sequences.
125
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
The World Is Not Enough
A prety decent bond flick staring pierce brosnan. that was hard to say.
126
Signs 2002,  PG-13)
Signs
Signs is a good thriller and also is good because it involves ailiens. I like ailiens. This was an overall excelent movie.
127
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
digital effects thrill rid that was an excelent one if anything. It was not as good as the predicesor or sequal but still good.
128
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
awesome and inspiring.
129
Jaws 1975,  PG)
Jaws
clasic, pure clasic. The movie must have been scary then and still gave me a start when I watched.
130
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Realy huge twist at the end and was toataly cool. Realy good.
131
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Not near as good as it's predacesors but still keeps to the books. It takes a dark turn and the series would have needed him from the begining to fully apreciate it.
132
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
m. night shamalon makes a great movie and keeps going. On and on and on. the story was somewhat lost in all the dialog.
133
The Elephant Man 1980,  PG)
The Elephant Man
very good story driven by the cast and searing with the realities of how hard his life was.
134
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
an extremely good movie and i thought worthy of will smith's oscar win.
135
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
toataly funny. It was so good. This movie rocks!
136
Murder by Death 1976,  PG)
Murder by Death
very funny with a big twist at the end. made a great spoof of the typical Detective films.
137
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
funny and emotional, the cross dresing nanny made you do everything from laugh to make you clean your room.
138
United 93 2006,  R)
United 93
stiring and very dependant on proformances, this movie shook all expectations off and exceeded them.
139
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
great adaption with an excelent cg kong. the movement looked ery fluid and i'm glad they had someone to model for them.
140
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
good movie that proves that even the president can kick some a**
141
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
a great movie thrtough and through. A great cast and good script make the movie.
142
The Swan Princess 1994,  G)
The Swan Princess
great kids movie that had great musical numbers.
143
The Rock 1996,  R)
The Rock
a great movie. i liked every adrenaline riden moment of it.
144
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
great drama with kevin spacy who steals the screen(or tries to ) from all other interesting characters.
145
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
The Perfect Storm
kept the story moveng no mater wht pace.
146
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
good movie with strong cast. slow paced though.
147
Dark City 1998,  R)
Dark City
great movie directed by one of my favorite directors, Alex Proyas. not as good as I, Robot though.
148
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
Atlantis - The Lost Empire
awesome as well as funny. i realy like undersea adventures and this was one of the beter ones.
149
Windtalkers 2002,  R)
Windtalkers
great story of courage and honor. kept me very interested.
150
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
very cool. kept the idea of the book and even most of the visuals.
151
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
a good action flick directed superbly by john woo and it even had a plot.
152
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
very good movie about something i wasn't aware of. it brought in the aspects of humans that remain mostly unseen.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments