My Favorite Movies
Give list a short description
| firenzeparis's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 2 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 3 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 4 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 6 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 7 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 8 |
A Walk in the Clouds 1995, PG-13) |
|
| 9 |
Pride and Prejudice , Unrated)
the most complete adaptation of Jane Austen's novel, you will fall in love with Colin Firth's Mr. Darcy and enjoy Jennifer Ehle's witthy LIzzy. The rest of the actors are ok, I prefer the 2005 actors who played them. Only exception is the wicked Mr. Wickham who is excellently portrayed here. Worthwhile its 5 hours of duration. |
|
| 10 |
Garden State 2004, R) |
|
| 11 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 12 |
Definitely, Maybe 2008, PG-13) |
|
| 13 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 14 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 15 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 16 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 17 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 18 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 19 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 20 |
Dear Frankie 2004, PG-13) |
|
| 21 |
Paris Je T'aime 2006, R) |
|
| 22 |
Under the Tuscan Sun 2003, PG-13) |
|
| 23 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 24 |
Becoming Jane 2007, PG) |
|
| 25 |
Atonement 2007, R) |
|
| 26 |
Juno 2007, PG-13) |


























