Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Firemedic235's Rating My Rating
1
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
2
Saving Private Ryan 1998,  R)
3
We Were Soldiers 2002,  R)
4
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
5
300 2007,  R)
6
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
7
American History X 1998,  R)
8
Beerfest 2006,  R)
9
Big Daddy 1999,  PG-13)
10
Black Hawk Down 2001,  R)
11
Constantine 2005,  R)
12
Gladiator 2000,  R)
13
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
14
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
15
Jackass - The Movie 2002,  R)
16
Jackass: Number Two 2006,  R)
17
Man on Fire 2004,  R)
18
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
19
Meet the Parents 2000,  PG-13)
20
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
21
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
22
Nacho Libre 2006,  PG)
23
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
24
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
28
Resident Evil 2002,  R)
29
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
30
Road Trip 2000,  R)
31
Scarface 1983,  R)
32
Silent Hill 2006,  R)
33
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
34
Superbad 2007,  R)
35
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
36
Team America - World Police 2004,  R)
37
Thank You For Smoking 2005,  R)
38
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
39
The Boondock Saints 2000,  R)
40
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
41
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
42
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
43
The Break-Up 2006,  PG-13)
44
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
45
The Departed 2006,  R)
46
The Exorcist 1973,  R)
47
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
48
The Hills Have Eyes 2006,  R)
49
The Longest Yard 2005,  PG-13)
50
The Matrix 1999,  R)
51
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
52
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
53
The Silence of the Lambs 1991,  R)
54
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
55
The Truman Show 1998,  PG)
56
The Waterboy 1998,  PG-13)
57
Tommy Boy 1995,  PG-13)
58
Training Day 2001,  R)
59
Transformers 2007,  PG-13)
60
Troy 2004,  R)
61
Underworld 2003,  R)
62
Underworld: Evolution 2006,  R)
63
V for Vendetta 2006,  R)
64
Walk the Line 2005,  PG-13)
65
Wedding Crashers 2005,  R)
66
Wild Hogs 2007,  PG-13)
67
Backdraft 1991,  R)
68
Ladder 49 2004,  PG-13)
69
Fight Club 1999,  R)
70
Forrest Gump 1994,  PG-13)
71
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
72
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
73
American Pie 1999,  R)
74
The Shawshank Redemption 1994,  R)
75
Eagle Eye 2008,  PG-13)
76
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
77
Exorcist II - The Heretic 1977,  R)
78
The Exorcist III 1990,  R)
79
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
80
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
81
The Polar Express 2004,  G)
82
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
83
House on Haunted Hill 1999,  R)
84
The Hitcher 2007,  R)
85
Super Troopers 2002,  R)
86
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
87
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
88
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
89
Marley & Me 2008,  PG)
90
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
91
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
92
The Devil's Rejects 2005,  R)
93
Déjà Vu 2006,  PG-13)
94
Taken 2008,  PG-13)
95
Wanted 2008,  R)
96
Smokin' Aces 2007,  R)
97
Smokin' Aces 2: Assassin's Ball 2009,  R)
98
Crank 2006,  R)
99
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
100
The Dark Knight 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments