My Favorite Movies


  1. firekitty0401
  2. Tasha

Give list a short description

  firekitty0401's Rating My Rating
1
8MM 1999,  R)
2
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
3
Andersonville 1996,  Unrated)
4
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
5
Azumi 2003,  Unrated)
6
Azumi 2: Death or Love 2005,  Unrated)
7
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
8
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
9
Cats & Dogs 2001,  PG)
10
Cinderella 1950,  G)
11
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
12
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
13
Crocodile Dundee in Los Angeles 2001,  PG)
14
Dragonheart 1986,  PG-13)
15
Dragonheart - A New Beginning 2000,  PG)
16
Elf 2003,  PG)
17
Ella Enchanted 2004,  PG)
18
Enter the Dragon 1973,  R)
19
Escaflowne - The Movie 2000,  PG-13)
20
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
21
Fiddler on the Roof 1971,  G)
22
Gettysburg 1993,  PG)
23
Glory 1989,  R)
24
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
25
History of the World -- Part I 1981,  R)
26
Hook 1991,  PG)
27
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
28
Labyrinth 1986,  PG)
29
Lost in Space 1998,  PG-13)
30
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
31
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
32
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
33
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997,  PG)
34
Pinocchio 1940,  G)
35
Peter Pan 1953,  G)
36
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
37
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  PG-13)
38
Sailor Moon S 2004,  Unrated)
39
Sailor Moon S 2001,  Unrated)
40
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice 1994,  PG-13)
41
Sailor Moon SuperS 2002,  Unrated)
42
The Last Dragon 1985,  PG-13)
43
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole 1995,  Unrated)
44
Space Cowboys 2000,  PG-13)
45
Spirited Away 2001,  PG)
46
The Amityville Horror 1979,  R)
47
The Amityville Horror 2005,  R)
48
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
49
The Forgotten 2004,  PG-13)
50
The Last Samurai 2003,  R)
51
The Pagemaster 1994,  G)
52
The Princess Bride 1987,  PG)
53
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
54
The Seventh Sign 1988,  R)
55
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
56
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
57
Tokyo Godfathers 2003,  PG-13)
58
Troy 2004,  R)
59
XXX 2002,  PG-13)
60
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
61
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
62
Superbad 2007,  R)
63
300 2007,  R)
64
Queen of the Damned 2002,  R)
65
Bridge to Terabithia 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments