My Favorite Movies


  fiorka's Rating My Rating
1
Olivier, Olivier 1992,  R)
Olivier, Olivier
LOVE IT!
2
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
3
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
4
The Beach 2000,  R)
5
Total Eclipse 1995,  R)
6
Back to the Future 1985,  PG)
7
American Pie 1999,  R)
8
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
9
The Fifth Element 1997,  PG-13)
10
Casablanca 1942,  PG)
11
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
12
Dead Poets Society 1989,  PG)
13
Die Hard 1988,  R)
14
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
15
Final Destination 2000,  R)
16
Forrest Gump 1994,  PG-13)
17
Four Brothers 2005,  R)
18
Halloween 1978,  R)
19
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
20
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
21
Hitch 2005,  PG-13)
22
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
23
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
24
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
25
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
26
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
28
Pride and Prejudice 2005,  PG)
29
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
30
Reservoir Dogs 1992,  R)
31
Saw 2004,  R)
32
Scary Movie 2000,  R)
33
Scary Movie 2 2001,  R)
34
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
35
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
36
Schindler's List 1993,  R)
37
Shrek 2 2004,  PG)
38
Speed 1994,  R)
39
Taxi Driver 1976,  R)
40
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
41
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
42
The Butterfly Effect 2004,  R)
43
The Departed 2006,  R)
44
The Green Mile 1999,  R)
45
The Incredibles 2004,  PG)
46
The Last Samurai 2003,  R)
47
The Matrix 1999,  R)
48
The Shining 1980,  R)
49
The Silence of the Lambs 1991,  R)
50
Trainspotting 1996,  R)
51
Amores Perros 2000,  R)
52
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
53
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
54
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
55
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
56
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
57
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
58
Friday the 13th 1980,  R)
59
Saturday Night Fever 1977,  R)
60
Hair 1979,  PG)
61
Hide and Seek 2005,  R)
62
An Evening of Edgar Allan Poe 1972,  Unrated)
63
The Mansion of Madness (Edgar Allan Poe: Dr. Tarr's Torture Dungeon) 1972,  R)
64
Natural Born Killers 1994,  R)
65
Pulp Fiction 1994,  R)
66
Lost Highway 1997,  R)
67
Dead Man 1995,  R)
68
The Straight Story 1999,  G)
69
JFK 1992,  R)
70
Basic Instinct 1992,  R)
71
Little Big Man 1970,  PG)
72
Dr. No 1962,  PG)
73
Alien 1979,  R)
74
Nana 2005,  Unrated)
75
Donnie Brasco 1997,  R)
76
The Color Purple 1985,  PG-13)
77
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
78
Minority Report 2002,  PG-13)
79
Psycho 1960,  R)
80
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
81
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
82
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
83
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
84
Monty Python Live at the Hollywood Bowl 1982,  R)
85
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
86
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
87
The Full Monty 1997,  R)
88
The Graduate 1967,  PG)
89
The Big Sleep 1946,  PG)
90
The Elephant Man 1980,  PG)
91
Gacy 2003,  R)
92
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
93
The Truman Show 1998,  PG)
94
Blade Runner 1982,  R)
95
Mafia! 1998,  PG-13)
96
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
97
The Mask 1994,  PG-13)
98
Solaris 2002,  PG-13)
99
The Godfather 1972,  R)
100
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
101
Shrek 2001,  PG)
102
Ice Age 2002,  PG)
103
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
104
The Witches 1990,  PG)
105
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
106
The 39 Steps 1959,  Unrated)
107
A Clockwork Orange 1971,  R)
108
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) 1987,  G)
109
Shark Tale 2004,  PG)
110
The Birds 1963,  PG-13)
111
I, Robot 2004,  PG-13)
112
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
113
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
114
Cube 1997,  R)
115
Malena 2000,  R)
116
The Last of the Mohicans 1992,  R)
117
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) 1962,  Unrated)
118
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
119
Delicatessen 1991,  R)
120
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
121
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
122
The Godfather, Part III 1990,  R)
123
The Godfather, Part II 1974,  R)
124
The Exorcist 1973,  R)
125
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
126
Hook 1991,  PG)
127
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
128
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
129
Back to the Future Part III 1990,  PG)
130
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
131
Jaws 1975,  PG)
132
Back to the Future Part II 1989,  PG)
133
Romeo + Juliet ,  Unrated)
134
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
135
This Boy's Life 1993,  R)
This Boy's Life
i luv it
136
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
137
Seven (Se7en) 1995,  R)
138
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
139
Interview with the Vampire 1994,  R)
140
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
141
Arizona Dream 1993,  R)
142
Blow 2001,  R)
143
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
so gooood!
144
Hackers 1995,  PG-13)
145
The Piano 1993,  R)
146
Wild At Heart 1990,  R)
147
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
La Vey in his life role!
148
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
149
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
150
Queen Margot (La Reine Margot) 1994,  R)
151
Camille Claudel 1988,  R)
Camille Claudel
when u have2-fight!
152
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) 2002,  PG)
153
Ronin 1998,  R)
154
Léon (The Professional) 1994,  R)
155
Les Visiteurs (The Visitors ) 1993,  R)
Les Visiteurs (The Visitors )
oh,yes!
156
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
157
Pure ,  Unrated)
158
Pure 2002,  R)
159
Pan's Labyrinth 2006,  R)
160
Europa Europa 1991,  R)
161
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
LUV THE ENDING!!!
162
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
163
Beetlejuice 1988,  PG)
164
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
165
Young Sherlock Holmes 1985,  PG-13)
166
Face/Off 1997,  R)
167
Misery 1990,  R)
168
Picnic at Hanging Rock 1975,  PG)
169
The Trip 1967,  R)
170
The Tomb of Ligeia (Tomb of the Cat) 1964,  PG)
171
The Masque of the Red Death 1989,  R)
172
The Raven 1963,  G)
173
The Terror (The Haunting) (The Castle of Terror) 1963,  R)
174
The Little Shop of Horrors 1960,  R)
175
Spirited Away 2001,  PG)
176
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
GWYNETH IS EVERY YEAR MORE UGLY,IF IT'S POSSIBLE.I DO ENJOY BURGER KING ON THE SAME LEVEL AS IM!
177
The Polar Express 2004,  G)
178
Carrie 1976,  R)
179
Christine 1983,  R)
180
Get Shorty 1995,  R)
181
Being John Malkovich 1999,  R)
182
Con Air 1997,  R)
183
Empire of the Sun 1987,  PG)
Empire of the Sun
LUV IT!
184
Dangerous Liaisons 1988,  R)
Dangerous Liaisons
SHOULD B 10 STARS!!!
185
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
186
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
187
Gangs of New York 2002,  R)
188
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
189
Striptease 1996,  R)
190
The Scarlet Letter 1995,  R)
191
Indecent Proposal 1993,  R)
192
A Bridge Too Far 1977,  R)
193
Out of Africa 1985,  PG)
Out of Africa
10 STARS...
194
Three Days of the Condor 1975,  R)
195
The Great Gatsby 1974,  PG)
The Great Gatsby
10 STARS
196
The Sting 1973,  PG)
197
The Handmaid's Tale 1990,  R)
198
The Three Musketeers 1973,  PG)
199
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
200
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
201
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
202
Willow 1988,  PG)
203
Batman Forever 1995,  PG-13)
204
The Saint 1997,  PG-13)
205
The Doors 1991,  R)
206
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
207
The Cell 2000,  R)
208
Amistad 1997,  R)
209
Dlug (The Debt) 2000,  Unrated)
Dlug (The Debt)
LUV IT!!!
210
Kiler 1997,  Unrated)
211
The Career of Nikos Dyzma 2002,  Unrated)
212
Psy 1992,  G)
213
Kilerów 2-óch 1999,  Unrated)
214
Vabank 1981,  Unrated)
215
Van Helsing 2004,  PG-13)
216
The Omen 2006,  R)
217
Quo Vadis 2002,  Unrated)
218
Hijacking of Agatha 1993,  Unrated)
219
Kingsajz 1987,  Unrated)
220
Nie ma mocnych (Take It Easy) 1973,  Unrated)
221
Kochaj albo rzuc (Big Deal) 1978,  Unrated)
222
Ziemia Obiecana (Land of Promise) (The Promised Land) 1974,  Unrated)
223
Potop (The Deluge) 1974,  Unrated)
224
Panny z Wilka (Young Girls of Wilko) (The Maids of Wilko) 1979,  Unrated)
225
Die Blechtrommel (The Tin Drum) 1979,  R)
226
Les Uns et les Autres (Bolero: Dance of Life) 1981,  Unrated)
227
Constantine 2005,  R)
228
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
229
Johnny Mnemonic 1995,  R)
230
Little Buddha 1994,  PG)
231
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
YES!!!
232
My Own Private Idaho 1991,  R)
233
Erik The Viking 1989,  PG-13)
234
Clockwise 1986,  PG)
235
Bewitched 2005,  PG-13)
236
Crash 2005,  R)
237
Practical Magic 1998,  PG-13)
238
Heavenly Creatures 1994,  R)
239
Sense and Sensibility 1995,  PG)
240
Maverick 1994,  PG)
241
Signs 2002,  PG-13)
242
The Bounty 1984,  PG)
243
Helen of Troy 1955,  PG)
244
The Last Emperor 1987,  PG-13)
245
Sur un arbre perché (Perched on a Tree) 1971,  Unrated)
246
Hibernatus 1969,  Unrated)
247
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo 1982,  R)
248
The Neverending Story 1984,  PG)
249
Boogie Nights 1997,  R)
250
54 1998,  R)
54
IT'S SO TRUE....
251
Wild Wild West 1999,  PG-13)
252
Desperado 1995,  R)
253
Jumanji 1995,  PG)
254
Men in Black 1997,  PG-13)
255
A Fish Called Wanda 1988,  R)
256
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
257
Hancock 2008,  PG-13)
258
Kung Fu Panda 2008,  PG)
259
The Age of Innocence 1993,  PG)
260
The Josephine Baker Story 1990,  R)
261
L'aile ou la cuisse (The Wing and the Thigh) 1976,  Unrated)
262
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
263
The Jackal 1997,  R)
264
Wielki Szu (Big Shar) 1982,  Unrated)
265
The Bank Job 2008,  R)
266
House of Usher (The Fall of the House of Usher) 1960,  Unrated)
267
RRRrrrr!!! 2004,  Unrated)
RRRrrrr!!!
SINCE I WATCH THIS 4YEARS AGO IN POLAND-STILL CAN'T LIVE WITHOUT!!!!
268
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
269
Burn After Reading 2008,  R)
270
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
271
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
AMAZING!!!!! MY DREAM HUSBAND!!!!! IS DEAD....
272
Johnnie Aquarius 1993,  Unrated)
Johnnie Aquarius
MY FAV MOVIE!!!
273
Legacy of Steel 1996,  Unrated)
Legacy of Steel
OMG! THAT'S A GOOD MOVIE! :)
274
Pet Sematary 1989,  R)
275
Tacones Lejanos (High Heels) 1991,  R)
276
Y Tu Mamá También 2001,  R)
277
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
278
Death at a Funeral 2010,  R)
279
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
280
Hogfather 2007,  Unrated)
281
Die Wolke (The Cloud) 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments