My Favorite Movies
| filmonline88's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 3 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 4 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 5 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 6 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 7 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 8 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 9 |
Babel 2006, R) |
|
| 10 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 11 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 12 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 13 |
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) 1964, Unrated) |
|
| 14 |
Memento 2000, R) |
|
| 15 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 16 |
Death and the Maiden 1994, R) |
|
| 17 |
Mamma Roma 1962, Unrated) |
|
| 18 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 19 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 20 |
Taste of Cherry (Ta'm e Guilass) 1997, Unrated) |




















