My Favorite Movies
| filmnerd's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 2 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 3 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 4 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 5 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 6 |
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990, PG) |
|
| 7 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 8 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 9 |
Pee-wee's Big Adventure 1985, PG) |
|
| 10 |
Sherlock Jr. 1924, Unrated)This movie is so incredibly beautiful, way ahead of its time in terms of special effects and storyline. It's funny, heartwarming, and action-packed with stunts that still have 21st century audiences wondering "how'd they do that?" Buster Keaton was a rare talent, with a gloriously blank face amidst the manic comedy of the movie. At only 45 minutes, it's just about the perfect silent movie. Highly recommended! |









