My Favorite Movies
| filmguy78's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 2 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 3 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 4 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 5 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 6 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 7 |
Bande à part (Band of Outsiders) 1964, Unrated) |
|
| 8 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 9 |
Do the Right Thing 1989, R) |
|
| 10 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 11 |
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988, R) |
|
| 12 |
Heat 1995, R) |
|
| 13 |
Traffic 2000, R) |
|
| 14 |
All the President's Men 1976, PG) |
|
| 15 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 16 |
Good Night, And Good Luck 2005, PG) |
|
| 17 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 18 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 19 |
Forbidden Planet 1956, G) |
|
| 20 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 21 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 22 |
The Magnificent Seven 1960, R) |
|
| 23 |
Tokyo Story , Unrated) |
|
| 24 |
Ocean's Eleven 1960, Unrated) |
|
| 25 |
Swingers 1996, R) |

























